Puchar Narodów Afryki: Maroko awansowało do 1/8 finału

Maroko wygrało z Komorami 2:0 w drugiej kolejce rozgrywanego w Kamerunie piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki.

Maroko wygrało z Komorami 2:0 w drugiej kolejce rozgrywanego w Kamerunie piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki. "Lwy Atlasu" pokonały wcześniej Ghanę 1:0 i w piątek przypieczętowały awans do 1/8 finału. Bramki na stadionie w stołecznym Jaunde zdobyli Selim Amallah i Zakaria Aboukhlal.

Zwycięstwo mogło być wyższe, gdyby nie bramkarz reprezentacji Komorów Salim Ben Boina, który obronił rzut karny, a w 78. minucie zatrzymał na linii bramkowej trzy strzały Marokańczyków, wzbudzając aplauz publiczności.

W drugim spotkaniu grupy C Ghana zremisowała z Gabonem 1:1. Piłkarze Ghany prowadzili od 18. minuty po trafieniu doświadczonego Andre Ayewa. Rywale wyrównali w 88. minucie za sprawą Jima Allevinaha i są bliscy awansu do kolejnej rundy.

W grupie B, której mecze są rozgrywane w Bafoussam, Senegal zremisował ze swoim sąsiadem - Gwineą 0:0, ale obie drużyny, po zwycięstwach w pierwszej kolejce, są już praktycznie pewne gry w 1/8 finału. Na ławce trenerskiej zasiedli byli koledzy z Paris Saint-Germain - Aliou Cisse z Senegalu i Kaba Diawara z Gwinei.

Nie błyszczał na boisku gwiazdor Liverpoolu Senegalczyk Sadio Mane, podobnie jak w drużynie przeciwnej jego kolega klubowy Naby Keita. W spotkaniu zespołów pokonanych w pierwszej kolejce Malawi wygrało z Zimbabwe 2:1. Dwie bramki dla "Płomieni" zdobył Gabadinho Mhango.

Rywalizacja o prymat w Afryce została przesunięta o rok z powodu pandemii COVID-19. W tegorocznej edycji uczestniczą 24 drużyny podzielone na sześć grup. Do 1/8 finału awansują po dwie czołowe ekipy z każdej grupy oraz cztery najlepsze spośród tych, które zajęły trzecie miejsca. Finał zaplanowano na 6 lutego. Tytułu broni Algieria.