Pekin 2022: Najlepsi Norwegowie mogą nie wystąpić na skoczni normalnej

Zimowe
Pekin 2022: Najlepsi Norwegowie mogą nie wystąpić na skoczni normalnej
fot. PAP
Daniel Andre Tande z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa

Trener norweskich skoczków narciarskich Alexander Stoeckl wyjawił plan awaryjny w związku z trzecim już przypadkiem zarażenia koronawirusem w kadrze A. Jego najlepsi zawodnicy mogą nie wystąpić w igrzyskach w Pekinie na skoczni normalnej.

Powodem jest pozytywny wynik testu na Covid-19 przeprowadzonego w czwartek u Johanna Andre Forfanga oraz stwierdzone we wtorek zarażenia u Daniela Andre Tandego i Fredrika Villumstada.

 

- Alternatywą jest wycofanie tych zawodników z konkursu na skoczni normalnej 6 lutego, tak aby mogli uzyskać certyfikaty ozdrowieńców i mieli czas na przeprowadzenie wymaganych przez Chiny testów. Dołączaliby do reprezentacji stopniowo, aby zdążyć na konkursy na dużej skoczni 12 lutego i drużynowy dwa dni później - powiedział Stoeckl kanałowi telewizji NRK.

 

Wyjaśnił, że z tym planem wiążą się jednak pewne problemy. Wylot do Pekinu Norwegowie mają zaplanowany na 31 stycznia czarterowym samolotem z Oslo, lecz są poważne trudności ze znalezieniem połączeń w dniach późniejszych.

 

ZOBACZ TAKŻE: Piotr Żyła z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19

 

Główny lekarz norweskiego Instytu Zrowia Publicznego Siri Laura Feruglia potwierdziła że ta konkretna data wylotu będzie raczej niemożliwa: "nawet jeżeli skoczkowie już wyzdrowieją, to istnieje bardzo mała szansa, że ich testy PCR na dzień wylotu będą negatywne. To zbyt wcześnie”.

 

- Mam na szczęście wcześniej przygotowaną i zatwierdzoną przez federację tzw. długą listę zastępców na skocznię normalną, więc naszym priorytetem w takiej sytuacji będą następne konkursy - powiedział Stoeckl.

 

Podkreślił, że to jeszcze nie koniec problemów, ponieważ w dalszym ciągu codziennie monitorowany jest stan zdrowa Mariusa Lindvika, którego testy jak na razie były negatywne, lecz był w bliskim kontakcie z Danielem Andre Tandem, nocując u niego w domu w nocy z poniedziałku na wtorek.

 

- Pozostało nam więc tylko czekać i to w bardzo nerwowej atmosferze, gdyż jak widać sytuacja zmienia się dramatycznie z dnia na dzień - powiedział szkoleniowiec.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie