Pekin 2022: Sztafeta olimpijska zakończy się na Stadionie Narodowym

Zimowe
Pekin 2022: Sztafeta olimpijska zakończy się na Stadionie Narodowym
fot. PAP
Sztafeta z ogniem olimpijskim, bez udziału publiczności, rozpocznie się 2 lutego, a zakończy dwa dni później na Stadionie Narodowym w Pekinie.

Sztafeta z ogniem olimpijskim, bez udziału publiczności, rozpocznie się 2 lutego, a zakończy dwa dni później na Stadionie Narodowym w Pekinie. Pobiegnie w niej 1200 osób, a wśród nich przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Abdulla Shahid - poinformowała agencja Xinhua.

Sztafeta odwiedzi areny zmagań olimpijskich w Zhangjiakou, gdzie odbędą się konkurencje klasyczne, w tym skoki, biathlon oraz snowboard, a także Yanqing - tam przeprowadzone zostaną konkurencje alpejskie. Jej uczestnicy przemierzą także fragment Muru Chińskiego.

 

Zobacz także: Pekin 2022: Połowa sportowców w ekipie Słowacji to... hokeiści. Petra Vlhova największą gwiazdą

 

Rozpocznie się w Pekinie w olimpijskim Forest Park, zaś 4 lutego powróci do stolicy „Państwa Środka” i tam na Stadionie Narodowym „Ptasie Gniazdo” zapalony zostanie znicz olimpijski.

 

Shahid zaapelował do międzynarodowej społeczności w sprawie rozejmu i przestrzegania pokoju olimpijskiego (grecka ekecheiria) podczas zimowych igrzysk i paraolimpiady. Zasada ta ma obowiązywać na siedem dni przed rozpoczęciem igrzysk.

 

Ogień dotarł do Chin z antycznej Olimpii 20 października. Był od tego czasu w stolicy, gdyż z powodu pandemii COVID-19 odwołano tradycyjną sztafetą w kraju gospodarza. Igrzyska XXIV Olimpiady odbędą się w dniach 4-20 lutego, natomiast paraolimpiadę zaplanowano na okres od 4 do 13 marca.

 

Pekin jest pierwszym w historii miastem, które zorganizuje zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie