Michał Mieszko Gogol oficjalnie zaprezentowany jako selekcjoner reprezentacji Łotwy siatkarzy

Siatkówka
Michał Mieszko Gogol oficjalnie zaprezentowany jako selekcjoner reprezentacji Łotwy siatkarzy
fot. Cyfrasport
Michał Mieszko Gogol był asystentem selekcjonera Vitala Heynena w reprezentacji Polski.

W połowie grudnia Łotewski Związek Piłki Siatkowej (LVF) poinformował, że Michał Mieszko Gogol został selekcjonerem reprezentacji siatkarzy tego kraju. Miesiąc później, na konferencji prasowej w Rydze oficjalnie przedstawiono nowego trenera.

Michał Mieszko Gogol (rocznik 1985) to były asystent selekcjonera reprezentacji Polski Vitala Heynena (2018–21), był w sztabie m.in. podczas mistrzostw świata 2018, zakończonych triumfem biało-czerwonych. Pracował również jako pierwszy trener kilku klubów PlusLigi: Espadon/Stocznia Szczecin (2016–18), Indykpol AZS Olsztyn (2016–18) i PGE Skra Bełchatów (2019–21).

 

Zobacz także: Gdzie Polacy? Zaskakujące wyniki rankingu najlepszych siatkarzy 2021 roku

 

Prezes LVF Janis Buks zaznaczył, że Łotwa przeżywa obecnie renesans siatkówki. Zwiastunem lepszych czasów był występ w finałach mistrzostw Europy, w których ta reprezentacja zajęła 16. miejsce. Zajęła czwarte miejsce w grupie i awansowała do 1/8 finału, gdzie przegrała 0:3 z późniejszymi triumfatorami – Włochami. Kolejnym krokiem naprzód jest pozyskanie polskiego szkoleniowca.

– Cieszę się, że LVF mi zaufało. To bardzo duże wyzwanie. Razem tworzymy przyszłość. Nie wiem, co powiedział prezes LVF w swoim wystąpieniu, ale zrozumiałem słowa "renesans siatkówki". Wierzę, że ciężką pracą możemy to zrobić od wiosny – powiedział Gogol na konferencji.

 

– To pierwszy zespół, w którym nie ma starszych ode mnie zawodników – zażartował.

 

Nowy trener Łotyszy przyznał też, że ma pewien sentyment związany z Rygą. To właśnie tu, w 2005 roku jego ojciec, Zdzisław Gogol, był trenerem reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy kadetów. Polska zdobyła wówczas swój pierwszy tytuł w tej kategorii wiekowej. Biało-czerwoni pokonali w finale 3:2 Francję, a w składzie tamtej drużyny grali m.in. Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz, Jakub Jarosz i Zbigniew Bartman.

 

Kontrakt z Gogolem został podpisany na dwa lata według formuły 1+1. Jeśli drużynie uda się zakwalifikować do finałów mistrzostw Europy 2023, umowa zostanie automatycznie przedłużona do końca turnieju.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Volejbols Latvija (@volejbolslv)

 

– Rola trenera reprezentacji narodowej to nie tylko wyniki. Za to odpowiadam również na Łotwie. Moje drzwi są zawsze otwarte dla każdego trenera. Zawsze jestem gotowy, by łotewscy trenerzy byli obecni i przyglądali się naszej pracy. Zapraszam również do udziału w treningach. Wierzę, że do końca sierpnia będzie to zespół, z którego będziemy dumni – dodał Gogol.

Reprezentacja Łotwy w 2022 roku zagra w Złotej Lidze Europejskiej (maj - czerwiec) oraz w eliminacjach do mistrzostw Europy (sierpień).

RM, Polsat Sport, volejbols.lv
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie