Ranking FIDE: Magnus Carlsen wciąż liderem. Jan-Krzysztof Duda w drugiej "dziesiątce"

Inne
Ranking FIDE: Magnus Carlsen wciąż liderem. Jan-Krzysztof Duda w drugiej "dziesiątce"
fot. Paweł Skraba/ Informacja prasowa
Jan-Krzysztof Duda spadł z 13. na 16. lokatę.

Mistrz świata w szachach Magnus Carlsen pozostaje liderem rankingu FIDE w lutowym notowaniu. Pierwszą pozycję Norweg utrzymuje już dziesięć lat i siedem miesięcy. Jan-Krzysztof Duda spadł z 13. na 16. lokatę, a Radosław Wojtaszek pozostał na 45. miejscu.

31-letni Carlsen w niedzielę po raz ósmy zwyciężył w prestiżowym turnieju Tata Steel Masters w Wijk aan Zee i poprawił swój ranking o trzy punkty - na 2868. Ambitnym celem Norwega w tym sezonie jest przekroczenie granicy 2900.

 

Arcymistrzowska impreza w Holandii miała też wpływ na przetasowania w czołowej dziesiątce. Drugi za Carlsenem Szachrijar Mamiedjarow z Azerbejdżanu awansował z dziewiątego na piąte miejsce, a trzeci - Węgier Richard Rapport wskoczył do Top 10 w miejsce Rosjanina Aleksandra Griszczuka.

 

ZOBACZ TAKŻE: Magnus Carlsen wygrał szachowy turniej w Wijk aan Zee. Jan-Krzysztof Duda zremisował w ostatniej rundzie

 

Najlepszy polski szachista Duda, który w Wijk aan Zee był dziewiąty, stracił 9,5 pkt w rankingu i spadł o trzy pozycje - 2750,5. Wojtaszek, który w styczniu nie rozegrał żadnej partii klasycznej, pozostał na 45. miejscu z 2686 pkt.

 

W rankingu FIDE szachów szybkich Duda, który pod koniec grudnia w MŚ w Warszawie zajął w tej odmianie 5. lokatę, jest czwarty – 2806, za Carlsenem - 2847, Amerykaninem Hikaru Nakamurą – 2823 i Niepomniaszczim - 2821. Na 24. miejscu jest Wojtaszek - 2702.

 

W klasyfikacji szachów błyskawicznych prowadzi Nakamura - 2850, przed Carlsenem – 2832 i Amerykaninem Wesleyem So – 2814. Wicemistrz świata Duda jest dwunasty - 2760, a 58. lokatę zajmuje Bartosz Soćko - 2646.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie