Puchar Narodów Afryki: Senegal mistrzem po raz pierwszy!

Piłkarze Senegalu po raz pierwszy zostali mistrzem Afryki. W finale turnieju w Kamerunie pokonali w serii rzutów karnych Egipt 4–2. Po 90 minutach gry i dogrywce był remis 0:0.

Do tej pory Senegal był dwukrotnie drugi w Pucharze Narodów Afryki, m.in. w poprzedniej edycji w 2019 roku. Egipt z siedmioma triumfami to najbardziej utytułowana drużyna tych rozgrywek. Finał przegrała po raz trzeci; poprzednio w 2017 roku.

Decydującego gola w konkursie "jedenastek" zdobył zawodnik Liverpoolu Sadio Mane, który w siódmej minucie gry karnego nie wykorzystał, gdyż doskonale interweniował egipski bramkarz Mohamed Abougabal. Ostatecznie Mane okazał się lepszy od swojego klubowego partnera Mohameda Salaha, który był liderem ekipy "Faraonów".

W kolejnych minutach pierwszej połowy nie działo się zbyt wiele. W drugiej obie ekipy starały się rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść, jednak minuty mijały, a nikt nie był w stanie poważnie zagrozić bramce rywali. Egipcjanie, bardziej zmęczeni trudami turnieju, przed ostatnim kwadransem regulaminowego czasu dokonali aż trzech zmian. Specjalnie nie odmieniło to obrazu gry.

Ostatecznie o zwycięstwie w całym turnieju miała zdecydować seria rzutów karnych. Już w drugiej kolejce pomylił się Egipcjanin Mohamed Abdelmonem, jednak na jego szczęście po chwili nie trafił też Bouna Sarr. W czwartej serii bramkarz Senegalu obronił uderzenie Mohanada Lasheena i Egipt był w bardzo trudnej sytuacji. Piątą kolejkę rozpoczął Sadio Mane i pewnym strzałem dał Senegalowi pierwszy w historii Puchar Narodów Afryki.

W sobotę w spotkaniu o trzecie miejsce Kamerun, także w rzutach karnych, pokonał Burkina Faso 5-3. W regulaminowym czasie było 3:3, choć gospodarze do 71. minuty przegrywali 0:3. Dogrywki nie rozgrywano.