Pekin 2022: Norweg Birk Ruud zwyciężył w big air

Birk Ruud po zdobyciu złotego medalu zimowych igrzysk olimpijskich.

Norweg Birk Ruud zdobył złoty medal olimpijski w narciarstwie dowolnym w konkurencji big air. Srebro wywalczył Amerykanin Colby Stevenson, a trzecie miejsce zajął Szwed Henrik Harlaut. Polacy nie startowali.

Ruud, który był także najlepszy w kwalifikacjach jest znany z tego, że pasjonuje się ekstremalnymi sportami. Latem skacze do wody z wysokich klifów w różnych rejonach świata.

Ruud tytuł zapewnił sobie już po dwóch skokach, trzeci wykonał trzymając w rękach norweską flagę.

Skocznię do big air wybudowano w Pekinie na terenie byłej stalowni, która została zamknięta przed igrzyskami letnimi w stolicy Chin w 2008 roku, gdyż była źródłem bardzo znacznego zanieczyszczenia powietrza.

Narciarski big air mężczyzn, podobnie jak kobiet, zadebiutował w programie olimpijskim.

W finale zawodnicy wykonują trzy przejazdy, dwa najlepsze liczą się do klasyfikacji końcowej.