Pekin 2022: Plan dnia na igrzyskach olimpijskich - poniedziałek 14.02

Zimowe
Pekin 2022: Plan dnia na igrzyskach olimpijskich - poniedziałek 14.02
fot. PAP
Pekin 2022: Plan dnia na igrzyskach olimpijskich - poniedziałek 14.02

Konkurs drużynowy w skokach narciarskich będzie największym wydarzeniem dla polskich kibiców podczas poniedziałkowych zmagań igrzysk olimpijskich w Pekinie. Poza tym medaliści zostaną wyłonieni tylko w trzech innych konkurencjach - m.in. w monobobach, ale bez Polek.

Biało-Czerwoni przystąpią do rozpoczynającej się w samo południe (polskiego czasu) pierwszej serii konkursu na skoczni w Zhangjiakou w składzie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Paweł Wąsek.

 

Zobacz także. Pekin 2022: Terminarz i program igrzysk. Kiedy startują Polacy? O której godzinie?

 

Ten ostatni zastąpił Stefana Hulę w składzie na konkurs indywidualny na dużym obiekcie i wykorzystał szansę. W olimpijskim debiucie zajął 21. miejsce. Stoch był czwarty, Żyła 18., a 26. - Kubacki, brązowy medalista z normalnego obiektu.

 

Cztery lata temu w Pjongczangu triumfowali Norwegowie, przed Niemcami i Polakami. Wówczas skład biało-czerwonych tworzyli, oprócz Stocha i Kubackiego, Hula i Maciej Kot.

 

Tego dnia dokończona zostanie również rywalizacja w łyżwiarstwie figurowym w konkurencji par tanecznych. O godz. 12 czasu polskiego rozpocznie się taniec dowolny z udziałem 20 najlepszych duetów.

 

Na półmetku zmagań Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev zajmują 15. miejsce. Prowadzą Francuzi Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron, wyprzedzając Rosjan Wiktorię Sinicynę i Nikitę Kacałapowa.

 

W dwóch pozostałych finałowych konkurencjach zaplanowanych na poniedziałek nie będzie reprezentantów Polski.

 

Medale został rozdaną m.in. w monobobach, konkurencji debiutującej w programie igrzysk olimpijskich. Po dwóch ślizgach prowadzi zdecydowanie Amerykanka Kaillie Humphries.

 

Na poniedziałek zaplanowano również finał rywalizacji pań w skokach akrobatycznych w narciarstwie dowolnym.

 

Jedno z największych wydarzeń w poniedziałek rozegra się poza arenami olimpijskimi. Tego dnia nastąpi bowiem przekazanie decyzji w sprawie Kamiły Walijewej. Chodzi o kwestię dopuszczenia rosyjskiej łyżwiarki figurowej do zmagań solistek.

 

Zabronioną trimetazydynę wykryto u Walijewej 25 grudnia, ale wyniki badania przeprowadzonego przez laboratorium w Sztokholmie wyszły na jaw dopiero w ostatni wtorek. Dokładnie dzień po tym, jak nastolatka razem z kolegami z reprezentacji Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego zdobyła olimpijskie złoto w rywalizacji drużynowej. Została przy tej okazji pierwszą zawodniczką w historii igrzysk, która udanie wykonała skok z czterema obrotami.

 

Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) nałożyła na łyżwiarkę we wtorek automatycznie tymczasowe zawieszenie, ale następnego dnia je cofnięto. MKOl i Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) odwołały się od tej decyzji do CAS.

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie