Pekin 2022: Nie będzie ceremonii medalowej z udziałem Kamiły Walijewej

Zimowe
Pekin 2022: Nie będzie ceremonii medalowej z udziałem Kamiły Walijewej
fot. PAP
Kamiła Walijewa

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że w Pekinie nie odbędzie się ceremonia medalowa, jeśli 15-letnia rosyjska łyżwiarka figurowa Kamiła Walijewa zostanie sklasyfikowana w pierwszej trójce solistek.

Nie odbędzie się również ceremonia medalowa konkursu drużynowego, w której tydzień temu Rosja zdobyła złoty medal z dużą pomocą Walijewej. Wówczas zespół USA wywalczył srebrny, a Japonia brązowy medal.

 

ZOBACZ TAKŻE: "CAS nie uwzględnił zasad naszego kodeksu ws. Kamiły Walijewej"

 

Organizatorzy igrzysk w konkurencjach w łyżwiarstwie figurowym nie rozwiązali problemu z konkursem drużynowym, a przed nimi pojawia się następny - rywalizacja solistek. Rosyjski Komitet Olimpijski zgłosił do tych zawodów Walijewą.

 

W tej sytuacji MKOl poprosił Międzynarodową Unię Łyżwiarską (ISU), aby zezwoliła 25. zawodniczce programu skróconego, jeśli Walijewa znajdzie się w gronie 24 najlepszych łyżwiarek tej części zawodów, na start w programie dowolnym - podaje agencja TASS. W porozumieniu z odpowiednimi sportowcami i narodowymi komitetami olimpijskimi, MKOl ma zorganizować godną ceremonię wręczenia nagród, jeśli sprawa Walijewej zostanie zakończona.Zabronioną trimetazydynę wykryto u Walijewej 25 grudnia, ale wyniki badania przeprowadzonego przez laboratorium w Sztokholmie wyszły na jaw dopiero w ostatni wtorek. Dokładnie dzień po tym, jak nastolatka razem z kolegami z reprezentacji Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego zdobyła olimpijskie złoto w rywalizacji drużynowej. Została przy tej okazji pierwszą zawodniczką w historii igrzysk, która udanie wykonała skok z czterema obrotami.

 

Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) nałożyła na łyżwiarkę automatycznie tymczasowe zawieszenie, ale następnego dnia je cofnięto. MKOl i Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) oraz Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) odwołały się od tej decyzji do Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS).

 

CAS nie uwzględnił w poniedziałek tych odwołań. Zainteresowanie dalszym postępowaniem wyraził Rosyjski Komitet Olimpijski.

 

Krótki program solistek zostanie zaprezentowany w Pekinie 15 lutego, a program dowolony dwa dni później.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie