Pekin 2022: 15. złoty medal Norwegii historycznym rekordem igrzysk

15. złoty medal Norwegii na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie

Zwycięstwo biathlonisty Johannesa Thingnesa Boe w wyścigu ze startu wspólnego na 15 km zapewniło Norwegii 15. złoty medal na igrzyskach w Pekinie. W historii zimowych olimpiad jest to absolutnym rekordem.

Norwegia dotąd rekordowy wynik, wynoszący 14 złotych krążków zdobytych podczas jednych igrzysk, dzieliła z Kanadą i Niemcami.

Reprezentacja "Klonowego Liścia" jako pierwsza zdobyła 14 złotych medali - w Vancouver w 2010 roku. Na poprzednich igrzyskach w Pjongczangu po 14 krążków z najcenniejszego kruszcu wywalczyli sportowcy Norwegii i Niemiec. 13 złotych medali zostało zdobyte przez Związek Radziecki w Innsbrucku w 1976 roku i Norwegię w Salt Lake City 2002.

W Pekinie na dorobek Norwegii składa się sześć mistrzowskich tytułów w biathlonie, cztery wywalczone w narciarstwie biegowym, dwa zdobyte w kombinacji norweskiej i po jednym dodanym przez przedstawicieli skoków narciarskich, łyżwiarstwa szybkiego i narciarstwa dowolnego.

Konto norweskie nie musi zakończyć się takim bilansem. To rozdania pozostało jeszcze 12 kompletów medali.

Norweski szef misji olimpijskiej Tore Oevreboe nie jest zaskoczony sukcesem swoich rodaków.

- Jest kilka powodów, dla których jesteśmy supermocarstwem w sportach zimowych. Po prostu jesteśmy dobrzy w sporcie w wielu dyscyplinach, które umożliwiają zdobycie worka medali – powiedział agencji Reuters