Pekin 2022: Dominacja Niemców w bobslejowych czwórkach. Kolejne perfekcyjne igrzyska Francesco Friedricha

Francesco Friedrich zdobył w niedzielę swój czwarty złoty medal olimpijski.

Niemieccy bobsleiści dominowali w rywalizacji czwórek w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Złoty medal zdobyła załoga Francesco Friedricha, a srebrny - Johannesa Lochnera. Brąz wywalczyli Kanadyjczycy, z pilotem Justinem Krippsem. W ten sposób sięgnął po drugi złoty medal igrzysk w Pekinie. We wtorek triumfował w dwójkach razem z Thorstenem Margisem. 31-letni Friedrich triumfował w tych konkurencjach również cztery lata temu w Pjongczangu.

Niewiele brakowało, a Niemcy zajęliby wszystkie miejsca na podium, bowiem Kripps wyprzedził Christopha Hafera zaledwie o 0,06 s.

Friedrich w pierwszym ślizgu przegrał z Lochnerem o 0,16 s, ale w trzech kolejnych był szybszy i łącznie uzyskał nad nim 0,37 s przewagi. W ten sposób sięgnął po drugi złoty medal igrzysk w Pekinie. We wtorek triumfował w dwójkach razem z Thorstenem Margisem.

31-letni Friedrich triumfował w tych konkurencjach również cztery lata temu w Pjongczangu. Jest piewszym w historii pilotem bobslejowym, który wywalczył dublet na dwóch kolejnych igrzyskach. W dorobku ma również 11 tytułów mistrza świata, dziewięć triumfów w klasyfikacji generalnej PŚ i 65 zwycięstw w zawodach PŚ.

Na torze olimpijskim w Yanqing, gdzie rozgrywano zawody w saneczkarstwie, skeletonie i bobslejach, reprezentanci Niemiec odnieśli bezprecedensowy sukces, zdobywając dziewięć złotych medali. Nie wygrali tylko jednej konkurencji - w monobobach zwyciężyła reprezentantka USA Kaillie Humphries.