ZAKSA – Jastrzębski Węgiel w finale Tauron Pucharu Polski siatkarzy

W pierwszym półfinale Tauron Pucharu Polski siatkarzy Jastrzębski Węgiel wygrał z Asseco Resovią 3:2. W wielkim finale, który zaplanowano na niedzielę, zwycięzcy zmierzą się we wrocławskiej hali Orbita z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. We wcześniejszym spotkaniu półfinałowym kędzierzynianie pokonali Trefl Gdańsk 3:1.

Premierowa odsłona starcia jastrzębian z Asseco Resovią miała bardzo jednostronny przebieg. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla mieli przewagę od początku (4:1) i nawet przez moment nie podlegała ona dyskusji (11:6, 15:8, 19:10). Wynik seta na 25:14 ustalił punktowy blok jastrzębian.

W drugiej odsłonie rzeszowianie próbowali nawiązać wyrównaną walkę. Dobrze rozpoczęli (7:8 – gdy asem popisał się Klemen Čebulj), ale w środkowej części seta inicjatywę zaczęli przejmować jastrzębianie. Od stanu 15:13 właściwie dominowali na parkiecie. Po asie serwisowym Tomasza Fornala prowadzili 18:13, później 21:14 i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Przypieczętował je skuteczny atak Fornala (25:19).

Początek trzeciego seta to słabsza niż w poprzednich partiach gra jastrzębian i lepsza postawa Asseco Resovii, która lepiej prezentowała się w polu zagrywki. W efekcie rzeszowianie uzyskali przewagę (5:10, 7:13). Po ataku Nicolasa Szerszenia było już 12:17, ale rywale zerwali się do odrabiania strat. Szybko dopięli swego, bo po ataku Trevora Clevenota było 20:20. Losy seta rozstrzygnęły się w ostatnich akcjach, a skuteczny atak Szerszenia zakończył tę partię 23:25.

Czwartą odsłonę dobrze rozpoczęli jastrzębianie (3:0), ale po serii dobrych zagrywek Jakuba Kochanowskiego przewagę uzyskała Resovia (9:12). Później gra się wyrównała, a końcówka przyniosła festiwal zepsutych zagrywek. Rzeszowianie mieli piłkę setową przy stanie 22:24, ale po ataku Clevenota rozpoczęła się gra na przewagi. Wygrali ją podopieczni trenera Marcelo Mendeza, a ostatni punkt zdobyli blokiem (25:27).

Najwięcej punktów: Trevor Clevenot (22), Jan Hadrava (21), Tomasz Fornal (16), Jakub Macyra (10) – Jastrzębski Węgiel; Maciej Muzaj (20), Nicolas Szerszeń (17), Jakub Kochanowski (14), Klemen Čebulj (13) – Asseco Resovia. MVP: Trevor Clevenot (17/28 = 61% skuteczności w ataku + 5 bloków).

W finale Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2022 zagrają więc Jastrzębski Węgiel i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle czyli faworyci – mistrz i wicemistrz Polski, dwie najlepsze obecnie drużyny w tabeli PlusLigi i dwaj ćwierćfinaliści Ligi Mistrzów. Będzie to powtórka zeszłorocznego finału, w którym ZAKSA pokonała Jastrzębski Węgiel 3:0.

Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia 3:2 (25:14, 25:19, 23:25, 25:27, 15:12)

Jastrzębski Węgiel: Łukasz Wiśniewski, Jan Hadrava, Trevor Clevenot, Jakub Macyra, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal – Jakub Popiwczak (libero) oraz Stéphen Boyer, Eemi Tervaportti, Bartosz Cedzyński, Rafał Szymura. Trener: Andrea Gardini.
Asseco Resovia: Sam Deroo, Timo Tammemaa, Maciej Muzaj, Nicolas Szerszeń, Jakub Kochanowski, Fabian Drzyzga – Paweł Zatorski (libero) oraz Paweł Woicki, Klemen Čebulj, Jakub Bucki, Jan Kozamernik, Rafał Buszek. Trener: Marcelo Mendez.

Wyniki, terminarz i plan transmisji turnieju finałowego Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2022:

2022-02-26: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 3:1 (25:17, 25:21, 23:25, 25:14)
2022-02-26: Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia 3:2 (25:14, 25:19, 23:25, 25:27, 15:12)

2022-02-27: [FINAŁ] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).