Poznaliśmy pierwszego finalistę Tauron Pucharu Polski siatkarzy

ZAKSA zagra w finale PP siatkarzy.

W pierwszym półfinale Tauron Pucharu Polski siatkarzy Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Treflem Gdańsk 3:1. Zwycięzca zmierzy się w finale z lepszym z pary Asseco Resovia – Jastrzębski Węgiel.

Początek pierwszego seta przyniósł wyrównaną walkę obu drużyn. Przez pewien czas wynik oscylował wokół remisu, ale od stanu 12:13 poszła punktowa seria ZAKSY do stanu 19:13, która właściwie rozstrzygnęła rywalizację w tej partii. Gdańszczan pogrążyły błędy własne – aż jedenaście w całym secie. As serwisowy Łukasza Kaczmarka dał kędzierzynianom piłkę setową (24:16), a dwie akcje później serwis rywali w siatkę przyniósł im brakujący punkt (25:17).

Druga odsłona miała niecodzienny przebieg. Rozpoczęła się od przewagi Trefla, która w środkowej części seta zamieniła się w dominację. Po skutecznym ataku Mariusza Wlazłego było 12:17, a później nastąpiła totalna niemoc gdańszczan. ZAKSA znów popisała się punktową serią i w jednym ustawieniu - przy zagrywkach Aleksandra Śliwki - nie tylko odrobiła straty, ale też uzyskała przewagę (19:17). Kędzierzynianie przejęli inicjatywę i w końcówce dominowali na parkiecie. Skuteczny atak Norberta Hubera ustalił wynik na 25:21.

Set numer trzy był bardziej wyrównany od poprzednich. Wynik długo oscylował wokół remisu, a w końcówce - po asie serwisowym Wlazłego - dwa oczka zaliczki uzyskali siatkarze Trefla (19:21). ZAKSA odrobiła straty, ale tym razem kluczowe akcje padły łupem gdańszczan. Zepsuta zagrywka rywali dała im piłkę setową, a po chwili Mateusz Mika zamknął seta skutecznym atakiem (23:25).

W czwartej odsłonie wyraźną przewagę uzyskali kędzierzynianie (10:6, 13:8). Przy stanie 17:11 siatkarze Trefla ruszyli do odrabiania strat, wygrali trzy kolejne akcje (17:14), ale później znów poszła seria ośmiu wygranych ZAKSY przy zagrywkach Marcina Janusza. Dwa ostatnie punkty przyniosły im błędy rywali (25:14).

Skrót meczu ZAKSA - Trefl:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (24), Kamil Semeniuk (12), Norbert Huber (12) – ZAKSA; Bartłomiej Lipiński (15), Mateusz Mika (14), Mariusz Wlazły (11) – Trefl. Dominacja ZAKSY w bloku (14–1). MVP: Łukasz Kaczmarek (20/34 = 59% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 3 bloki).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 3:1 (25:17, 25:21, 23:25, 25:14)

ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Michał Kozłowski. Trener: Gheorghe Cretu.
Trefl: Mateusz Mika, Karol Urbanowicz, Mariusz Wlazły, Lukas Kampa, Bartłomiej Lipiński, Bartłomiej Mordyl – Maciej Olenderek (libero) oraz Kewin Sasak, Łukasz Kozub, Patryk Łaba. Trener: Michał Winiarski.

Terminarz i plan transmisji turnieju finałowego Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2022:

2022-02-26: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Trefl Gdańsk 3:1 (25:17, 25:21, 23:25, 25:14)
2022-02-26: Asseco Resovia – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport)

2022-02-27: FINAŁ (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).