FINA: MŚJ w Kazaniu odwołane, bez imprez w Rosji przy kontynuacji wojny na Ukrainie

Inne
FINA: MŚJ w Kazaniu odwołane, bez imprez w Rosji przy kontynuacji wojny na Ukrainie
fot. PAP
W związku z trwającą wojną na Ukrainie sierpniowe mistrzostwa świata juniorów w Kazaniu zostały odwołane.

W związku z trwającą wojną na Ukrainie sierpniowe mistrzostwa świata juniorów w Kazaniu zostały odwołane - poinformowała Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA). Żadne przyszłe imprezy pod jej szyldem nie będą organizowane w Rosji przy kontynuacji działań zbrojnych.

Rozgrywane co dwa lata MŚJ w Kazaniu miały się odbyć w dniach 23-28 sierpnia. FINA poinformowała, że odwołanie imprezy nastąpiło po konsultacji z zawodnikami i zainteresowanymi stronami.

 

"FINA nie będzie organizować żadnych przyszłych imprez w Rosji, jeśli ten poważny kryzys będzie kontynuowany" - zastrzeżono.

 

Światowa federacja zadeklarowała też praktyczne wsparcie członkom rodziny pływackiej dotkniętych rosyjską inwazją.


ZOBACZ TAKŻE: GP w pływaniu: Aleksandra Polańska i Ksawery Masiuk najlepsi w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

To już kolejne decyzje podjęte przez FINA w związku z tym atakiem zbrojnym. W piątek podano, że mecz Ligi Światowej piłkarzy wodnych Rosja-Niemcy w Sankt Petersburgu, który był zaplanowany na 8 marca oraz kwietniowe zawody World Series w pływaniu artystycznym i w skokach do wody w Kazaniu nie odbędą się zgodnie z planem. W późniejszym terminie mają zostać podane alternatywne lokalizacje.

 

Australijska Federacja Pływacka wydała komunikat, w którym z zawodoleniem przyjęto decyzje FIFA. Zapowiedziano również niewysłanie zawodników na żadne zaplanowane w Rosji imprezy, łącznie z grudniowymi mistrzostwami świata na krótkim basenie.

 

"Zecydowanie potępiamy działania rosyjskiego rządu i jesteśmy zbulwersowani wydarzeniami na Ukrainie. Bojkot wynika przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Chcielibyśmy również, aby FINA rozważyła przeniesienie tych zawodów do innych lokalizacji, aby nasi pływacy mieli możliwość ścigania się w bezpiecznym środowisku" - podkreślono. 

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie