Puchar Davisa: Portugalia – Polska 2:0 po pierwszym dniu

Kamil Majchrzak uległ Nuno Borgesowi.

Polska przegrywa z Portugalią 0:2 w barażu o awans do Grupy Światowej I tenisowego Pucharu Davisa. W drugim piątkowym meczu w Mai koło Porto Kamil Majchrzak uległ Nuno Borgesowi 6:3, 4:6, 3:6. Wcześniej Kacper Żuk przegrał z Joao Sousą 3:6, 6:2, 4:6.

Po kilkunastu minutach meczu wydawało się, że znacznie wyżej notowany Majchrzak (75. ATP) nie będzie miał żadnych problemów z pokonaniem Borgesa (165. ATP). Prowadził już 5:0, później wprawdzie przegrał swoje podanie, ale seta rozstrzygnął do trzech. Później było już jednak znacznie gorzej. Polak popełniał coraz więcej niewymuszonych błędów i po dwóch godzinach gry niespodziewanie uległ tenisiście gospodarzy.

Jeszcze dłużej, ponad dwie i pół godziny, trwało pierwsze spotkanie, w którym Żuk (190. ATP) stawił zacięty opór liderowi drużyny Portugalii Sousie, ale przegrał w trzech setach.

Na sobotę zaplanowano konfrontację deblową i dwa mecze singlowe. Gospodarzom wystarczy zwycięstwo w jednym z tych spotkań, by cieszyć się z awansu

Podopieczni kapitana Mariusza Fyrstenberga muszą sobie radzić w Portugalii bez Huberta Hurkacza, którego czeka ważny turniej w Indian Wells. Oprócz niego zabrakło także doświadczonego deblisty Łukasza Kubota, który obecnie dochodzi do siebie po operacji kolana.

Od 2018 roku biało-czerwoni mogą się pochwalić serią dziewięciu zwycięstw w Pucharze Davisa. Dwa ostatnie Polska odniosła w Kaliszu, pokonując w marcu 2020 roku Hongkong 4:0 w meczu barażowym, a dokładnie rok później – Salwador 3:1 już w Grupie Światowej II. Rywalizację w poprzedniej edycji rozłożono na dwa lata z powodu pandemii.

Portugalia – Polska 2:0 (po pierwszym dniu)

Joao Sousa – Kacper Żuk 6:3, 2:6, 6:4
Nuno Borges – Kamil Majchrzak 3:6, 6:4, 6:3