Igrzyska paraolimpijskie: Gigantyczny skandal! Rosjanie obrażali Ukraińców

Zimowe
Igrzyska paraolimpijskie: Gigantyczny skandal! Rosjanie obrażali Ukraińców
fot. PAP
Rosyjscy sportowcy dopuścili się skandalicznego zachowania wobec Ukraińców.

Reprezentacje Rosji oraz Białorusi zostały wykluczone z trwających Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie. Powodem takiej decyzji Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego są działania wojenne obu państw przeciwko Ukrainie. Niestety, również rosyjscy sportowcy dopuścili się haniebnej postawy.

Reprezentacja Rosji miała pierwotnie wystartować na igrzyskach paraolimpijskich pod flagą neutralną. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zaostrzył jednak sankcję i wykluczył rosyjskich sportowców z pekińskich zmagań. Ci najwidoczniej nie potrafili pogodzić się z tą decyzją, co nie usprawiedliwia ich skandalicznego zachowania.

 

ZOBACZ TAKŻE: Igrzyska paraolimpijskie: Prezydent Chin Xi Jinping otworzył imprezę

 

Gościem "Good Morning Britain" był niedawno brytyjski sportowiec Richard Whitehead, który był naocznym świadkiem, jak Rosjanie obrażali Ukraińców.

 

- Słyszałem wiele o indoktrynacji rosyjskiego społeczeństwa. Rosyjscy sportowcy po tym, jak okazało się, że muszą pakować walizki i wracać do domu, przekazali Ukraińcom, że wracają, aby zbombardować ich rodziny oraz ich domy w Ukrainie. Byłem przy tym. To przerażające. Takie zachowanie jest okropne i pokazuje tylko, że rosyjscy i białoruscy sportowcy nie mają pojęcia o wojnie i jaki wpływ ma ona - nie tylko na nas sportowców, ale na ukraińskie społeczeństwo. Uważam, że podjęto słuszną decyzję - powiedział Whitehead.

 

W igrzyskach paraolimpijskich wystartuje natomiast reprezentacja Ukrainy.

 

- To cud, że udało nam się dotrzeć na te igrzyska. Nie wszystkim bowiem udało się uciec od bombardowań. Naszym podstawowym celem jest obrona kraju wraz ze sportowym społeczeństwem - powiedział prezydent Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego Walerij Suszkiewicz.

 

Po decyzji Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego 83 sportowców z Rosji i Białorusi musiało opuścić wioskę olimpijską.

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie