FINA sprzeciwia się całkowitemu zakazowi startów pływaków z Rosji i Białorusi

Inne
FINA sprzeciwia się całkowitemu zakazowi startów pływaków z Rosji i Białorusi
fot. PAP
FINA wydała oświadczenie w sprawie wojny na Ukrainie

Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) jest przeciwna wprowadzeniu całkowitego zakazu startów sportowców z Rosji i Białorusi, mimo rekomendacji MKOl, by ich wykluczyć, i mimo stanowiska wielu innych organizacji sportowych.

"Biuro FINA pozostaje przeciwne całkowitemu wykluczeniu wszystkich rosyjskich i białoruskich sportowców i oficjeli i podtrzymuje swoje stanowisko, aby umożliwić rosyjskim i białoruskim sportowcom udział w zawodach FINA pod neutralną flagą" - napisano w oświadczeniu.

 

Federacja podkreśliła, że decyzja została poparta przez "przytłaczającą większość jej Komisji Zawodniczej". Dodała jednak, że będzie oceniać udział sportowców i oficjeli w każdym przypadku z osobna w sytuacjach pilnych i w związku z tym może uniemożliwić start Rosjanom i Białorusinom, "jeśli ich obecność zagraża bezpieczeństwu i dobru sportowców lub przebiegowi zawodów".

 

 

W ubiegły poniedziałek Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił federacjom sportowym wykluczenie Rosjan i Białorusinów z rywalizacji w związku z agresją wojsk rosyjskich, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę. Jednocześnie podtrzymano pilne zalecenie, aby nie organizować żadnych wydarzeń sportowych w Rosji i na Białorusi.

 

ZOBACZ TAKŻE: Federacja żeglarska zawiesiła rosyjskich i białoruskich sportowców

 

Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni z zawodów m.in. przez federacje piłki nożnej, lekkoatletyki, siatkówki, narciarstwa, hokeja na lodzie i wiele innych. Nie startują również w trwających obecnie w Pekinie zimowych igrzyskach paraolimpijskich. 

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie