Alpejski PŚ: Kilde z małą Kryształową Kulą w zjeździe

Norweg Alexander Aamodt Kilde zdobył małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji zjazdu alpejskiego Pucharu Świata. W finałowych zawodach w Courchevel/Meribel zajął czwarte miejsce, a wygrał Austriak Vincent Kriechmayr.

Przed ostatnim zjazdem w sezonie Kilde miał tylko 23 punkty przewagi nad Szwajcarem Beatem Feuzem, który jest mistrzem olimpijskim z Pekinu i był najlepszy w klasyfikacji tej "królewskiej" konkurencji w czterech poprzednich latach.

Startujący jako pierwszy Feuz pojechał bardzo dobrze i ruszający na trasę z trzecim numerem Kilde został postawiony przed trudnym zadaniem. W górnej części na jednym ze skoków popełnił błąd i mimo późniejszej brawurowej jazdy był na mecie o 0,31 s wolniejszy od Szwajcara. Jednak to wystarczyło do końcowego sukcesu i wyprzedzenia Feuza o 13 pkt. Norweg w tym sezonie okazał się najlepszy w obu konkurencjach szybkościowych - zdobył małą Kryształową Kulę także w supergigancie.

Najszybszy w środę był Kriechmayer. Austriak o 0,34 s wyprzedził Szwajcara Marco Odermatta, który już wcześniej zapewnił sobie dużą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ. Feuz stracił do niego 0,54, a Kilde 0,85.

Także w środę w Courchevel w zjeździe rywalizować będą kobiety. Bliska końcowego sukcesu w tej konkurencji jest Włoszka Sofia Goggia, która ma 72 punkty przewagi nad Szwajcarką Corine Sutter.

W finałowych zawodach we Francji wystąpi Maryna-Gąsienica Daniel, która wystartuje w niedzielnym slalomie gigancie. W Courchevel odbywają się konkurencje szybkościowe, a w Meribel techniczne.