Zacięta walka w Stambule! Siatkarki Developresu Rzeszów odpadły z Ligi Mistrzyń

VakifBank - Developres 3:1.

Siatkarki VakifBanku Stambuł wygrały z Developresem Rzeszów 3:1 w rewanżowym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzyń. Po sensacyjnym zwycięstwie 3:2 w pierwszym spotkaniu, w drugim rzeszowska ekipa zdołała nawiązać wyrównaną walkę w trzecim i czwartym secie. Turecki gigant osiągnął jednak korzystny rezultat i awansował do półfinału.

W premierowej partii gospodynie błyskawicznie wypracowały sobie przewagę (8:4), którą powiększały w środkowej części seta. Były skuteczniejsze od rywalek w ataku, a w końcówce kontrolowały sytuację. Skuteczny atak Michelle Bartsch-Hackley zakończył tę jednostronną część meczu (25:15).

Set numer dwa był nieco bardziej wyrównany. W początkowych fragmentach obie ekipy walczyły punkt za punkt (7:7), później jednak inicjatywę odzyskała drużyna ze Stambułu. Punktowa seria od stanu 10:9 do 15:9 miała ogromne znaczenie dla losów tej partii, bo rzeszowianki nie były już w stanie złapać kontaktu z rywalkami. Wynik na 25:19 ustaliła atakiem ze środka Chiaka Ogbogu.

W trzeciej odsłonie rzeszowianki nie miały już nic do stracenia. Wykorzystały słabszą postawę rywalek i tym razem to one uzyskały przewagę w środkowej części (14:17). Gospodynie odrobiły straty (20:20), a końcówka przyniosła sporo emocji. Kilkoma efektownymi atakami popisała się Gabi, ale jej zepsuta zagrywka dała rzeszowiankom piłkę setową. Kolejny błąd - atak Bartsch-Hackley w antenkę - oznaczał koniec tej partii (23:25).

Siatkarki Developresu kontynuowały dobrą grę w kolejnej partii. Obie ekipy toczyły zaciętą walkę, a wynik oscylował wokół remisu. Losy meczu rozstrzygnęły się w dwóch akcjach od stanu 23:23. Najpierw punktowy blok, a po chwili skuteczny atak Gabi rozstrzygnęły rywalizację na korzyść VakifBanku (25:23).

Najwięcej punktów: Isabelle Haak (28), Gabi (19), Michelle Bartsch-Hackley (15), Zehra Gunes (11) – VakifBank; Jelena Blagojevic (19), Kara Bajema (16), Bruna Honorio Marques (12) – Developres. MVP: Isabelle Haak (26/26 = 57% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 1 blok).

Siatkarki VakifBanku w półfinale zagrają z inną ekipą ze Stambułu – Fenerbahce. Klub ten wygrał walkowerem, po wycofaniu z rozgrywek drużyny Lokomotiw Kaliningrad.

VakifBank Stambuł – Developres Rzeszów 3:1 (25:15, 25:19, 23:25, 25:23)

VakifBank: Cansu Ozbay, Gabriela "Gabi" Braga Guimaraes, Zehra Gunes, Isabelle Haak, Michelle Bartsch-Hackley, Chiaka Ogbogu – Ayca Aykac (libero) oraz Meryem Boz, Buket Gulubay, Tugba Senoglu. Trener: Giovanni Guidetti.
Developres: Katarzyna Wenerska, Kara Bajema, Magdalena Jurczyk, Bruna Honorio Marques, Jelena Blagojevic, Anna Stencel – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Izabella Rapacz, Ann Kalandadze, Julia Bińczycka, Daria Przybyła. Trener: Stéphane Antiga.