MŚ w pływaniu: Niemcy grożą bojkotem, jeśli wystartuje Rosja i Białoruś

Inne
MŚ w pływaniu: Niemcy grożą bojkotem, jeśli wystartuje Rosja i Białoruś
fot. PAP/EPA/Isaac Esquivel

Niemiecka Federacja Pływacka (DSV) zapowiedziała, że sportowcy tego kraju nie wystartują latem w mistrzostwach świata w Budapeszcie, jeśli dopuszczeni do udziału zostaną Rosjanie i Białorusini. Wcześniej bojkotem zagrozili też Szwajcarzy.

– DSV nie może wystąpić w MŚ w Budapeszcie, jeśli światowa federacja FINA umożliwi start zawodnikom i zawodniczkom z Rosji i Białorusi, nawet pod neutralną flagą. To w tym momencie nie byłby właściwy sygnał – powiedział agencji dpa prezes DSV Marco Troll.

 

Zobacz także: Szwajcarzy grożą bojkotem, jeśli Rosjanie i Białorusini wystąpią w MŚ

 

Jak dodał, to stanowisko przedstawione zostało FINA, która jako jedna z nielicznych federacji światowych pozwala na razie na start w międzynarodowych zawodach Rosjanom i Białorusinom, choć bez flag i hymnów narodowych. Z innych dyscyplin są najczęściej bezwzględnie wykluczani z powodu inwazji na Ukrainę, która trwa od 24 lutego.

 

We wtorek podobnej treści komunikat wydała Szwajcarska Federacja Pływacka (Swiss Aquatics), a według nieoficjalnych informacji na taki krok zdecydują się wkrótce inne związki europejskie.

 

Stanowisko Polskiego Związku Pływackiego zostanie przedstawione prawdopodobnie w piątek.

 

– Jako prezes PZP uznałam, że muszę kierować się wolą zawodników, bo to oni startują w zawodach i powinni mieć najwięcej do powiedzenia w tej sprawie. Specjalnie przyjechałam na zgrupowanie do Łodzi, aby to z nimi przedyskutować. Teraz jest chwila na spokojne przemyślenia, jutro wypowie się zarząd – powiedziała PAP prezes PZP Otylia Jędrzejczak.

 

Mistrzostwa świata zaplanowane są na 18 czerwca – 3 lipca w Budapeszcie.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie