PlusLiga: Siatkarze GKS wygrali w Warszawie

Projekt – GKS 0:3.

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę PlusLigi Projekt Warszawa przegrał z GKS Katowice 0:3. Podopieczni trenera Grzegorza Słabego zdominowali przeciwników zagrywką i odnieśli ważne zwycięstwo w walce o czołową ósemkę w tabeli i grę w fazie play-off.

GKS przystąpił do starcia z Projektem bez trzech zawodników: Tomasa Rousseaux, Damiana Koguta oraz Jakuba Lewandowskiego. Borykali się oni z problemami zdrowotnymi. Klub ze stolicy kilka godzin przed rozpoczęciem spotkania ogłosił transfer Artura Szalpuka; przyjmujący znalazł się w kadrze meczowej, ale nie zagrał.

Premierowa partia toczyła się przy przewadze siatkarzy z Katowic (4:7, 8:11). Gospodarze, mimo dobrego przyjęcia i lepszej skuteczności w ataku, nie mogli odrobić strat. W końcówce przegrywali 17:21 i zerwali się do walki. Po ataku Michała Superlaka złapali punktowy kontakt (22:23), ale zepsuta zagrywka gospodarzy i atak Gonzalo Quirogi rozstrzygnęły seta na korzyść ekipy GKS (22:25).

Drugą odsłonę efektownie rozpoczęli gospodarze (6:1), ale rywale szybko zmniejszyli straty. Środkowa część seta to wyrównana walka obu ekip. Tak było do stanu 22:22 i set znów rozstrzygnął się w końcówce. Skuteczny atak (22:24) i kiwka za blok (23:25) w wykonaniu Quirogi przyniosły przyjezdnym decydujące punkty. Siatkarze GKS dominowali w polu zagrywki – popisali się w tej partii pięcioma asami, a rywale nie mieli zdobyczy punktowych w tym elemencie.

Katowiczanie udanie weszli w kolejnego seta. Nadal dobrze serwowali – dwa asy zanotował Micah Ma'a (1:4), jeden dołożył Jakub Szymański (2:6). Gra znów się wyrównała i znów w końcówce przewagę uzyskał GKS (16:18, 19:23). Piłkę meczową wywalczył Jakub Jarosz uderzeniem po bloku rywali (20:24), a przestrzelona zagrywka rywali zakończyła mecz (21:25).

Skrót meczu Projekt - GKS:

Najwięcej punktów: Dusan Petković (14), Bartosz Kwolek (12), Igor Grobelny (10) – Projekt; Jakub Jarosz (18), Jakub Szymański (10) – GKS. Dominacja gości w polu zagrywki (0–10 w asach, 5 punktów Micah Ma'a). MVP: Jakub Jarosz (14/30 = 47% skuteczności w ataku + 4 asy serwisowe).

Projekt Warszawa – GKS Katowice 0:3 (22:25, 23:25, 21:25)

Projekt: Dusan Petković, Igor Grobelny, Andrzej Wrona, Angel Trinidad De Haro, Bartosz Kwolek, Janusz Gałązka – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jay Blankenau, Piotr Nowakowski, Michał Superlak, Mateusz Janikowski. Trener: Andrea Anastasi.
GKS: Gonzalo Quiroga, Piotr Hain, Micah Ma'a, Jakub Szymański, Marcin Kania, Jakub Jarosz – Bartosz Mariański (libero) oraz Damian Domagała. Trener: Grzegorz Słaby.