Rugby Europe Trophy: Polska przegrała z Belgią

Reprezentacja Polski przegrała w Brukseli z Belgią 11:41 w swoim czwartym meczu rozgrywek Rugby Europe Trophy. Wcześniej biało-czerwoni pokonali Ukrainę 27:24, Niemcy 21:16 i Szwajcarię 37:25.

Polacy dobrze rozpoczęli spotkanie. W 3. minucie Wojciech Piotrowicz wykorzystał rzut karny i prowadzili 3:0. Próbowali pójść za ciosem, ale popełnili błąd w ataku i Victor Pazgrat wykończyła kontrę Belgów. Po tym jak Alan Williams dobrze wykonał podwyższenie było 10:3 dla Belgów.

Akcja ta uskrzydliła gospodarzy, którzy przejęli inicjatywę. Do przerwy było 22:6, a trzy kolejne punkty dla biało-czerwonych zdobył - także z karnego - Ross Cooke.

Co prawda w 50. minucie Dazzy Cornez przedarł się z piłką na pole punktowe (było 27:6), ale potem długo przewagę mieli Polacy. Zdobyli tylko pięć punktów, a pod koniec spotkania znów popełnili kilka prostych błędów w defensywie.

Biało-czerwoni po tej porażce stracili pozycję lidera grupy na rzecz Belgów. Następne spotkanie rozegrają 9 kwietnia w Gdyni z Litwą.

Stawką sobotniego spotkania były nie tylko punkty, ale też "Puchar przechodni im. Czarnych Diabłów Generała Maczka". Polski Związek Rugby w związku z przypadającą w tym roku rocznicę 130. urodzin gen. Stanisława Maczka podjął inicjatywę ufundowania pucharu przechodniego dla zwycięzcy rywalizacji meczu w Brukseli. Patronat nad tą inicjatywą objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Belgia - Polska 41:11 (22:6)

Punkty: Belgia - Basile Poupaert 10, Dazzy Cornez 9, Alan Williams 7, Maximilien Hendrickx 5, Victor Pazgrat 5, Matias Remue 5; Polska - Łukasz Korneć 5, Ross Cooke 3, Wojciech Piotrowicz 3.

Polska: Thomas Fidler, Grzegorz Buczek, Craig Bachurzewski, Edward Krawiecki, Seydak Ronan, Krystian Olejek, Aleksander Nowicki, Jan Cal, Dawid Plichta, Wojciech Piotrowicz, Ross Cooke, Siokihava Halaifonua, Michal Haznar, Łukasz Korneć, Patryk Reksulak oraz Quentin Cieslinski, Michał Gadomski, Radosław Bysewski, Adam Piotrowski, Max Loboda, Sam Stelmaszek, Jędrzej Nowicki, George Sweetman.