Puchar Polski siatkarek po raz pierwszy dla Rzeszowa! Developres ograł Legionovię w finale

Siatkarki Developresu Bella Dolina Rzeszów wygrały Tauron Puchar Polski 2022.

W finale Tauron Pucharu Polski siatkarki Developresu Bella Dolina Rzeszów wygrały z IŁ Capital Legionovią Legionowo 3:0. Turniej finałowy został rozegrany w Nysie, a wzięły w nim udział również Grot Budowlani Łódź i E.Leclerc Moya Radomka Radom. Rzeszowski klub wywalczył to trofeum po raz pierwszy w historii.

Premierową odsłonę finału lepiej rozpoczęły siatkarki z Legionowa (4:7, 9:12). W środkowej części seta siatkarki Developresu odrobiły straty i rozpoczęła się zacięta walka obu ekip. W końcówce na dwa oczka odskoczyła Legionovia – gdy Yaprak Erkek zatrzymała pojedynczym blokiem atak rywalek, było 21:23. Dwa skuteczne ataki Malwiny Smarzek wyrównały stan seta (23:23), a w dwóch kolejnych akcjach rzeszowianki zablokowały ataki Gyselle Silvy (25:23).

Druga partia toczyła się przy przewadze ekipy Developresu (8:5, 13:10), ale nie zabrakło w niej zaciętej walki. Ekipa z Legionowa odrobiła straty (19:19), ale końcówkę podopieczne trenera Stephane Antigi rozegrały po swojej myśli. Dobrze w polu zagrywki zaprezentowała się Magdalena Jurczyk – jej as dał piłkę setową. Brakujący punkt przyniósł natomiast zepsuty atak rywalek (25:19). Rzeszowianki w tej odsłonie lepiej prezentowały się w przyjęciu, były skuteczniejsze w ataku i popełniły mniej błędów.

Początek trzeciego seta również przebiegał po myśli drużyny Developresu (8:5). Rywalki zdołały co prawda odrobić straty (12:12), ale później ich gra zupełnie się posypała. Jelena Blagojević popisała się skutecznym atakiem, a później powędrowała w pole zagrywki. Punktowa seria rzeszowianek skończyła się dopiero przy stanie 20:12 i właściwie rozstrzygnęła rywalizację. Siatkarki z Legionowa jeszcze walczyły, ugrały kilka punktów, strata byłą jednak zbyt duża. Kara Bajema wywalczyła piłkę meczową (24:17), a ostatnią akcję finału skończyła skutecznym atakiem Blagojević (25:18).

Radość siatkarek Developresu po ostatniej akcji meczu:

Najwięcej punktów: Kara Bajema (17), Malwina Smarzek (15), Jelena Blagojevic (10) – Developres; Gyselle Silva Franco (17), Olivia Różański (11), Yaprak Erkek (10) – Legionovia. MVP: Kara Bajema (14/23 = 61% skuteczności w ataku + 3 bloki).

Developres Bella Dolina Rzeszów w drodze do finału wyeliminował ŁKS Commercecon Łódź (3:1), UNI Opole (3:1) oraz Grot Budowlanych Łódź (3:1). Rzeszowska drużyna wygrała to trofeum po raz pierwszy w historii. Wcześniej dwukrotnie grała w finale i dwukrotnie uległa Chemikowi (0:3 w 2019 i 2:3 w 2020 roku).

Puchar Polski zwycięskiej drużynie wręczyli minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk oraz prezes PZPS Sebastian Świderski.

Developres: Katarzyna Wenerska, Kara Bajema, Magdalena Jurczyk, Malwina Smarzek, Jelena Blagojević, Anna Stencel – Aleksandra Szczygłowska (libero). Trener: Stephane Antiga.
Legionovia: Maja Tokarska, Gyselle Silva Franco, Yaprak Erkek, Aleksandra Gryka, Alicja Grabka, Olivia Różański – Izabela Lemańczyk (libero) oraz Diana Dąbrowska, Magdalena Damaske, Daria Szczyrba, Maja Szymańska. Trener: Alessandro Chiappini.

Wyniki Final Four Tauron Pucharu Polski siatkarek 2022:

2022-03-26: Developres Bella Dolina Rzeszów – Grot Budowlani Łódź 3:1 (25:12, 25:22, 22:25, 25:17) – półfinał
2022-03-26: E.Leclerc Moya Radomka Radom – IŁ Capital Legionovia Legionowo 1:3 (25:18, 18:25, 23:25, 16:25) – półfinał

2022-03-27: Developres Bella Dolina Rzeszów – IŁ Capital Legionovia Legionowo 3:0 (25:23, 25:19, 25:18) – finał.