Po raz piąty w trzech setach! ZAKSA górą w hicie PlusLigi

Jastrzębski Węgiel - ZAKSA 0:3.

W hicie 26. kolejki PlusLigi Jastrzębski Węgiel przegrał z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3. Był to piąty mecz obu drużyn w tym sezonie i po raz piąty rywalizacja zamknęła się w trzech setach. Mocno osłabieni gospodarze nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki z rywalami, a dzięki temu zwycięstwu ZAKSA wskoczyła na pierwsze miejsce w tabeli.

Jastrzębski Węgiel przystąpił do rywalizacji z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle bez pięciu zawodników. Od dłuższego wyłączeni z gry byli z powodu kontuzji Dawid Dryja oraz Jurij Gladyr. Od wtorku z chorobą zmagają się Jakub Popiwczak i Łukasz Wiśniewski, z powodu choroby nie mógł wystąpić również Trevor Clevenot, który na domiar złego zmaga się jeszcze z urazem kolana. Tak osłabiona ekipa mistrza Polski nie była w stanie nawiązać wyrównanej walki z dobrze dysponowanym rywalem.

W premierowej partii, po wyrównanym początku, w środkowej części seta przewagę zaczęli budować kędzierzynianie (9:12, 12:16). Gospodarze popełniali więcej błędów, a mocną bronią ZAKSY był blok. Po asie serwisowym Kamila Semeniuka było 16:21, co oznaczało spokojną końcówkę przyjezdnych. Łukasz Kaczmarek wywalczył skutecznym atakiem piłkę setową (19:24), a atak Krzysztofa Rejno ze środka zamknął tę część meczu (20:25).

Set numer dwa miał podobny przebieg. Tym razem ważną rolę w budowaniu przewagi ZAKSY odegrała zagrywka; punkty bezpośrednio z pola serwisowego zdobywali Norbert Huber (4:7), Rejno (8:12), Semeniuk (10:15), ponownie Huber (11:18) i Marcin Janusz (12:20). Po skutecznym ataku Rejno różnica wynosiła już dziesięć oczek (12:22). Piłkę setową wywalczył Bartłomiej Kluth, a błąd gospodarzy w ataku ustalił wynik na 16:25.

W trzeciej odsłonie kędzierzynianie od początku przejęli inicjatywę (1:4). W dalszej części seta jastrzębianie nie mieli argumentów, by zagrozić rozpędzonym rywalom. W środkowej części seta, po asie serwisowym Kaczmarka, różnica wynosiła już dziesięć oczek (7:17). W końcówce ZAKSA kontrolowała więc sytuację. Skuteczny atak Semeniuka dał piłkę meczową (14:24), a ostatni punkt tego starcia wywalczył Janusz (15:25).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel – ZAKSA:

Najwięcej punktów: Stephen Boyer (17), Rafał Szymura (11) – Jastrzębski Węgiel; Łukasz Kaczmarek (14), Kamil Semeniuk (12), Aleksander Śliwka (11), Norbert Huber (10) – ZAKSA. Dominacja kędzierzynian w punktowych zagrywkach (1–10). MVP: Łukasz Kaczmarek (11/19 = 58% skuteczności w ataku + 2 asy + 1 blok).

W obecnym sezonie obie drużyny zagrały ze sobą po raz piąty i po raz piąty padł wynik 3:0! W meczu o Superpuchar górą byli jastrzębianie, cztery kolejne spotkania to jednak wygrane ZAKSY (dwukrotnie w PlusLidze, w finale Pucharu Polski i w pierwszym meczu półfinału Ligi Mistrzów). W czwartek obie ekipy zmierzą się po raz kolejny – w rewanżowym starciu półfinału Ligi Mistrzów.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle po tym zwycięstwie wskoczyła na pierwsze miejsce w tabeli (64 punkty, mecze 22–3). Jastrzębski Węgiel jest drugi (63 punkty, mecze 21–4). Obie drużyny mają do rozegrania jeszcze po jednym zaległym meczu: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel (9 kwietnia) oraz Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk (11 kwietnia).

Jastrzębski Węgiel: Wojciech Szwed, Bartosz Cedzyński, Stephen Boyer, Rafał Szymura, Jakub Macyra, Eemi Tervaportti – Szymon Biniek (libero) oraz Tomasz Fornal. Trener: Andrea Gardini.
ZAKSA: Krzysztof Rejno, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka – Erik Shoji (libero) oraz Wojciech Żaliński, Bartłomiej Kluth, Tomasz Kalembka, Korneliusz Banach (libero), Grzegorz Jacznik. Trener: Gheorghe Cretu.

Terminarz i plan transmisji 26. kolejki PlusLigi:

2022-04-01: MKS Ślepsk Malow Suwałki – GKS Katowice 2:3 (21:25, 27:25, 18:25, 25:21, 17:19)
2022-04-01: Projekt Warszawa – PSG Stal Nysa 2:3 (20:25, 20:25, 25:23, 25:20, 12:15)
2022-04-02: PGE Skra Bełchatów – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (25:23, 21:25, 19:25, 25:23, 15:10)

2022-04-02: Aluron CMC Warta Zawiercie – LUK Lublin 3:1 (25:22, 25:18, 22:25, 25:21)

2022-04-02: Asseco Resovia – Cuprum Lubin 3:0 (25:19, 25:14, 25:20)
2022-04-03: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (20:25, 16:25, 15:25)
2022-04-03: Trefl Gdańsk – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).