NCAA: Czwarty tytuł dla Kansas Jayhawks

Koszykarze Kansas Jayhawks zdobyli swój czwarty tytuł mistrzów akademickiej ligi NCAA.

Koszykarze Kansas Jayhawks zdobyli swój czwarty tytuł mistrzów akademickiej ligi NCAA, pokonując w finale w Nowym Orleanie drużynę North Carolina Tar Heels 72:69. Bohaterem meczu był David McCormack, zdobywca 15 punktów, w tym kluczowych w końcówce gry.

Zawodnicy z Uniwersytetu Kansas odrobili 16-punktową stratę, najwyższą w historii finałowych spotkań. Ich przeciwnicy nie powiększyli dorobku punktowego w ostatnich 101 sekundach. Rzut za trzy punkty równo z końcową syreną Caleba Love'a był niecelny.

Po pierwszej połowie ekipa North Carolina prowadziła 40:25 i nic nie wskazywało na to, że Kansas odrobi straty.

- W przerwie w szatni uśmiechałem się do moich kolegów z drużyny. Pomyśleli, że jestem szalony, a ja im tylko rzuciłem: "Hej, wyjeżdżamy stąd bez dogrywki i dobrze się bawimy". I zrobiliśmy to - skomentował McCormack.

Mecz na stadionie Caesars Superdome obejrzało 69 423 widzów.

Najlepszym zawodnikiem turnieju Final Four został uznany obrońca Kansas Ochai Agbai, który przeciwko North Carolina rzucił 12 punktów. Drużyna z Kansas poprzednio triumfowała w 1952, 1988 i 2008 roku.

W Nowym Orleanie długą karierę zakończył 75-letni Mike Krzyzewski, były selekcjoner reprezentacji koszykarzy USA i przez 42 lata trener drużyny uniwersyteckiej Duke Blue Devils. W sobotę w półfinale jego podopieczni przegrali z North Carolina 77:81.