3:0 w 69 minut! Efektowne zwycięstwo polskich siatkarek

Polskie siatkarki pokonały reprezentację Austrii.

Reprezentacja Polski siatkarek pokonała 3:0 Austrię w pierwszym meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy U–19. Turniej eliminacyjny rozgrywany jest w Tiranie, a w sobotę Polki zmierzą się z Albanią.

Polska drużyna jest faworytem kwalifikacji – w europejskim rankingu zajmuje wysokie trzecie miejsce. Trener Wiesław Popik przed wyjazdem był optymistą, bo - jak stwierdził - rywalizacja w kadrze sprawiła, że młode siatkarki zrobiły postępy. Jego słowa miał zweryfikować pierwszy mecz, w którym biało-czerwone zmierzyły się z zajmującymi 24. pozycję w rankingu CEV Austriaczkami.

Mecz był krótki – trwał 69 minut, a dominacja Polek bardzo wyraźna. Z jednym wyjątkiem: po zdecydowanym zwycięstwie w pierwszym secie (25:11), faworytki za bardzo się rozluźniły, co wykorzystały Austriaczki. Rywalki prowadziły najpierw niezbyt wysoko, ale w pewnym momencie odskoczyły na pięć punktów (17:12). Z pomocą Polek, które popełniały błędy w ataku, a ich zagrywka była łatwa do przyjęcia. Wtedy trener Popik zrobił podwójną zmianę, wprowadzając Aleksandrę Walczak i Barbarę Latos. Przyniosło to natychmiastowy efekt w postaci odrobienia strat. Wkrótce był remis (20:20) po ataku Latos, a końcówkę Polki wygrały 4:1 i objęły prowadzenie 2:0. W trzeciej partii Walczak i Latos zostały na boisku, a polska reprezentacja dominowała od początku do końca, wygrywając bez kłopotów. Najskuteczniejszą zawodniczką meczu była Karolina Staniszewska – zdobyła 12 punktów, atakując z 43% skutecznością.

W sobotę Polska zmierzy się z Albanią, która miała wolne, bo reprezentacja Ukrainy nie przyjechała do Tirany. Wygrana zapewni Polsce awans. Finały zostaną rozegrane na przełomie sierpnia i września w Macedonii Północnej.

Polska – Austria 3:0 (25:11, 25:21, 25:17)