Polscy siatkarze wywalczyli awans do finałów ME U–20

Polscy siatkarze zagrają w ME U–20.

Polscy siatkarze wygrali z Turcją 3:0 w meczu kończącym rozgrywany w Toruniu turniej kwalifikacyjny mistrzostw Europy U–20. Podopieczni trenera Michała Bąkiewicza odnieśli komplet zwycięstw i wywalczyli awans. Turniej finałowy ME U–20 siatkarzy zostanie rozegrany we wrześniu we Włoszech.

Premierowa odsłona miała bardzo wyrównany przebieg, ale w końcówce Polacy zdołali rozstrzygnąć ją na swoją stronę. Turcy mieli punktowy kontakt przy stanie 23:22, jednak zepsuli zagrywkę, a w ostatniej akcji seta zostali zatrzymani blokiem (25:22).

Druga partia również była bardzo wyrównana. Co prawda w środkowej części seta Turcy uciekli gospodarzom na trzy oczka (13:16), jednak Polacy szybko odrobili tę stratę i wynik długo oscylował wokół remisu. Seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 23:23. Piłkę setową wywalczył Jakub Majchrzak. Polacy musieli wygrać w tym meczu minimum dwa sety, kolejna akcja przesądziła więc o zwycięstwie w turnieju i bezpośrednim awansie. Kajetan Kubicki nie po raz pierwszy w tej imprezie popisał się kapitalną zagrywką, a kropkę nad "i" atakiem z przechodzącej piłki postawił Kamil Szymendera (25:23).

Set numer trzy toczył się przy przewadze polskich siatkarzy (11:8, 16:13). Spokojnie utrzymywali ją w końcówce i zmierzali po wygraną w trzech setach. Mateusz Kufka wywalczył piłkę meczową asem serwisowym (24:19). Rywale obronili się w dwóch akcjach, ale Kacper Ratajewski atakiem po bloku ustalił wynik na 25:21.

Polscy siatkarze w turnieju kwalifikacyjnym rozgrywanym w Arenie Toruń odnieśli komplet zwycięstw. Pokonali kolejno: Ukrainę (3:0), Hiszpanię (3:2) oraz Turcję (3:0). Zdobyli więc osiem punktów (sety 9–2), zajęli pierwsze miejsce w tabeli i wywalczyli bezpośredni awans. Szansę na występ w ME U–20 zachowali jeszcze reprezentanci Hiszpanii, którzy zajęli drugą pozycję (4 punkty, sety 6–7). Kolejne lokaty zajęły Turcja i Ukraina z podobnym bilansem (3 punkty, sety 4–7).

Mistrzostwa Europy juniorów są rozgrywane od 1966 roku. Polska wygrała tę imprezę dwukrotnie – w 1996 i 2016 roku; ma też w kolekcji dwa srebrne i dwa brązowe medale. Ostatni turniej rozegrany w 2020 roku w Czechach wygrali Rosjanie przed Włochami i Belgami, a Polacy zajęli 7. miejsce.