Maraton w Bostonie: Kenijczycy w głównych rolach

Inne
Maraton w Bostonie: Kenijczycy w głównych rolach
fot. PAP
Peres Jepchirchir i Evans Chebet wygrali 126. Maraton Bostoński.

Kenijczyk Evans Chebet wygrał 126. Maraton Bostoński w czasie 2:06.51. Wyprzedził swoich rodaków, triumfatorów poprzednich dwóch edycji - Lawrence'a Cherono (2019) i Bensona Kipruto (2021). Wśród kobiet najszybsza była mistrzyni olimpijska z Tokio, Kenijka Peres Jepchirchir - 2:21.02.

W tym roku do rywalizacji przystąpiło ponad 28 tys. biegaczy, wśród nich było 10 triumfatorów z ubiegłych lat. W roku 2020 maraton w Bostonie został odwołany, a rok później został przeniesiony z kwietnia - jest rozgrywany tradycyjnie w trzeci poniedziałek tego miesiąca - na październik.

 

ZOBACZ TAKŻE: Poznań Półmaraton pod dyktando Afrykanów

 

Obywatele Rosji i Białorusi, mieszkający na stałe w swoich ojczyznach, tym razem nie zostali dopuszczeni do rywalizacji. Pozostali sportowcy z tych krajów mieli zakaz prezentowania narodowych flag.

 

Ograniczenia są konsekwencją zbrojnego ataku Rosji, przy wsparciu Białorusi, na Ukrainę. Jednocześnie organizatorzy imprezy zapowiedzieli, że zgłoszeni do startu Ukraińcy otrzymają zwrot opłaty rejestracyjnej lub pozwolenie na start w kolejnej edycji.

 

Maraton w Bostonie jest najstarszą coroczną rywalizacją na królewskim dystansie - we wtorek minie 125 lat od pierwszej edycji. Należy do tzw. World Marathon Majors - sześciu najważniejszych maratonów na świecie. Pozostałe odbywają się w Chicago, Nowym Jorku, Berlinie, Londynie i Tokio.

 

W roku 2013 dwójka braci zamachowców podłożyła dwie bomby na trasie biegu. W wyniku eksplozji zginęły trzy osoby, a rannych zostało 264 uczestników.

 

Tradycyjnie maraton w Bostonie odbywa się w trzeci poniedziałek kwietnia, czyli w Dniu Patriotów, obchodzonym dla uczczenia bitew pod Lexington i Concord, które zapoczątkowały wojnę z Brytyjczykami o niepodległość Stanów Zjednoczonych w 1775 roku.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie