Anatolij Tymoszczuk skazany na wygnanie z powodu wojny. "Powiedziałem mu, żeby..."

Piłka nożna
Anatolij Tymoszczuk skazany na wygnanie z powodu wojny. "Powiedziałem mu, żeby..."
fot. PAP
Anatolij Tymoszczuk

Do ostrej wymiany słów doszło pomiędzy dwoma osobistościami ze świata ukraińskiej piłki nożnej. Gwiazda West Hamu Andrij Jarmołenko przyznał, że pokłócił się z byłym legendarnym zawodnikiem Anatolijem Tymoszczukiem. Poszło o inwazję Rosji na Ukrainę.

Tymoszczuk do chwili ataku Rosji na Ukrainę miał w swojej ojczyźnie status wielkiej legendy. To jednak przeszłość. Obecnie jest potępiany przez rodaków za bierną postawę wobec działań wojennych, a dodatkowo pracuje w rosyjskim klubie Zenit Sankt Petersburg.

 

Były piłkarz m.in. Bayernu Monachium rozegrał 144 spotkania dla reprezentacji Ukrainy - najwięcej w historii. Był idolem dla wielu młodszych piłkarzy, takich jak Jarmolenko, który jednak poróżnił się z obecnie drugim trenerem rosyjskiego Zenita.

 

ZOBACZ TAKŻE: Erling Haaland dogadany z gigantem! Jego zarobki będą szaleństwem!

 

- Zadzwoniłem do niego i zapytałem się, jak może spać wobec tego co dzieje się w Ukrainie. Powiedział, że nie śpi. Powiedziałem mu, że był kiedyś dla mnie wzorem do naśladowania, ale teraz jest nikim. On odpowiedział mi, żebym "spie*****ł". Ja odpowiedziałem tak samo i zakończyliśmy rozmowę - przyznał Jarmołenko, cytowany przez "Daily Mail".

 

Tymoszczuk postanowił milczeć w sprawie wojny w Ukrainie, za co jest bardzo mocno krytykowany w swoim kraju - do tego stopnia, że ukraińskie władze piłkarskie postanowiły wyrzec się wszystkich jego zasług dla reprezentacji, anulując w annałach jego występy dla kadry i nie uznając jakichkolwiek sukcesów krajowych, które osiągnął w karierze. Została mu odebrana licencja trenerska, a także został skreślony z listy piłkarzy, którzy kiedykolwiek występowali dla reprezentacji Ukrainy.

 

43-latek nie ma czego szukać w Ukrainie. Jest skazany na wygnanie, a jego osiągnięcia zapomniane. Stracił status legendy tamtejszego futbolu. W latach 1998-2007 grał w Szachtarze Donieck. Z Bayernem Monachium wygrał Ligę Mistrzów w 2013 roku.

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie