PKO BP Ekstraklasa: Setny gol Flavio Paixao i zwycięstwo Lechii Gdańsk!

Flavio Paixao strzelił dwa gole dla Lechii Gdańsk.

W sobotnim meczu 30. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Lechia Gdańsk pokonała na własnym stadionie Wartę Poznań 2:0 (2:0). Obie bramki dla gospodarzy zdobył Flavio Paixao, drugą z rzutu karnego.

Dzięki trafieniu z "11" metrów niespełna 38-letni napastnik, jako pierwszy obcokrajowiec, znalazł się w klubie "100", czyli w gronie piłkarzy, którzy strzelili w ekstraklasie co najmniej 100 goli. Portugalczyk jest autorem 24 trafień dla Śląska Wrocław oraz 76 dla Lechii, do której przeszedł na początku 2016 roku.

Na zdobycie jubileuszowej bramki nie trzeba było długo czekać, bowiem już w 17. minucie gospodarze prowadzili 2:0. W 5. minucie po akcji Bassekou Diabate Paixao popisał się precyzyjnym uderzeniem z 14 metrów (był to jednocześnie gol nr 1000 w historii występów Lechii w najwyższej klasie), natomiast 12 minut później wykorzystał rzut karny. W tej bramce swój udział także miał malijski napastnik, który został sfaulowany przez Michała Kopczyńskiego.

Niewiele brakowało, aby w 21. minucie było już 3:0 dla biało-zielonych. Tym razem sam przed Jędrzejem Grobelnym znalazł się Diabate, jednak golkiper Warty obronił jego strzał.

Do tego momentu miejscowi dominowali na boisku, ale później spoczęli na laurach i od 30. minuty coraz śmielej zaczęli poczynać sobie zawodnicy Warty, którzy nie mieli nic do stracenia. I niewiele brakowało, aby zdobyli kontaktowego gola.

Od jego utraty uchronili Lechię stoperzy, którzy wybijali piłkę niemalże z linii bramkowej. W 33. minucie po rzucie rożnym i strzale Mateusza Kupczaka uczynił to Mario Maloca, a 180 sekund później, po błędzie Dusana Kuciaka i uderzeniu Franka Castanedy, Michał Nalepa.

Druga połowa nie dostarczyła praktycznie żadnych emocji. Gra toczyła się głównie w środku pola, a dogodnych okazji było jak na lekarstwo. Wynik nie zmienił się i gdańszczanie ponownie, poprzednio 30 października w Grodzisku Wielkopolskim, pokonali Wartę 2:0.

W ekipie gości zadebiutowali 20-letni pomocnik Mikołaj Rakowski oraz Aleksandr Pawłowiec, który w sobotę podpisał kontrakt z poznańskim klubem do 30 czerwca. 26-letni obrońca reprezentacji Białorusi występował ostatnio w ukraińskim zespole Kołos Kowaliwka.

Lechia Gdańsk - Warta Poznań 2:0 (2:0)

Bramki: Paixao 5, 17 (k)

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - David Stec, Michał Nalepa, Mario Maloca, Rafał Pietrzak - Maciej Gajos, Jarosław Kubicki (83. Jan Biegański), Jakub Kałuziński (63. Egzon Kryeziu), Ilkay Durmus (83. Conrado) - Flavio Paixao (89. Christian Clemens), Bassekou Diabate (63. Kacper Sezonienko)

Warta Poznań: Jędrzej Grobelny - Łukasz Trałka, Mateusz Kupczak, Aleksandr Pawłowiec - Jan Grzesik, Michał Kopczyński, Miguel Luis (83. Mikołaj Rakowski), Konrad Matuszewski (76. Jakub Kiełb) - Frank Castaneda (76. Michał Jakóbowski), Adam Zrelak (58. Milan Corryn), Jayson Papeau (58. Daniel Szelągowski)

Żółte kartki: Stec, Sezonienko - Papeau, Kupczak, Szelągowski, Jakóbowski