Cracovia Maraton: David Metto i Lilia Fisikovici najlepsi

Kenijczyk David Metto na mecie Cracovia Maratonu.

David Metto i Lilia Fisikovici zwyciężyli w 19. Cracovia Maraton. Kenijczyk dystans 42 km 195 metrów pokonał w czasie 2:14.07, a Mołdawianka uzyskała czas 2:40.35. Najlepszy z Polaków był drugi na mecie Tomasz Janusz. Impreza odbyła się po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

W Krakowie wystartowało 3011 zawodniczek i zawodników. Liczba uczestników została jednak ograniczona.

– Gdy rozpoczynaliśmy zapisy, pandemia była w pełnym rozkwicie – wyjaśnił Krzysztof Kowal, dyrektor 19. Cracovia Maraton.

Warunki atmosferyczne nie były do końca korzystne. Wprawdzie temperatura około 10 stopni była odpowiednia, ale trasa z powodu deszczu miejscami śliska. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z zapraszania profesjonalnych biegaczy tzw. elity.

– Po tak długiej przerwie chcieliśmy wrócić do korzeni, czyli biegania dla samej przyjemności – tłumaczył dyrektor Kowal.

Niedzielny maraton był popisem Metty. Kenijczyk szybko oderwał się od stawki i zdeklasował rywali. Drugiego na mecie Janusza wyprzedził o blisko 20 minut.

– Liczyłem na zwycięstwo, ale nie jestem do końca zadowolony z uzyskanego czasu. Praktycznie cały czas biegłem sam, pogoda też nie była najlepsza – powiedział zwycięzca.

Dość niespodziewanie na drugim miejscu finiszował Janusz. Polak nie krył zadowolenia ze swojego osiągnięcia.

– Nie była to łatwa trasa. Po cichu liczyłem na pierwszą szóstkę, że będę najlepszym Polakiem, ale nie spodziewałem się, że przybiegnę drugi – przyznał. Na mecie wyprzedził Kenijczyka Cosmasa Mutuku Keyevę, mającego w swoim dorobku trzy zwycięstwa w krakowskim maratonie.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się reprezentująca Mołdawię – Fisikovici. Dla niej był to drugi triumf w stolicy Małopolski. Poprzednio zwyciężyła w 2018 roku. Fisikovici, która jesienią wygrała krakowski Bieg Trzech Kopców, o ponad 18 minut wyprzedziła Annę Bodnar.

W rywalizacji sportowców na wózkach typu handbike najszybciej trasę pokonał Rafał Wilk. Był to jego ósmy triumf w tej imprezie. Wśród kobiet jako pierwsza finiszowała Słowaczka Anna Orosova. Ten sam duet triumfował w Krakowie przed trzema laty.

Zawody związane z Cracovia Maraton rozpoczęły się już w sobotę. Jak zwykle dużym zainteresowanie cieszył się także bieg nocny na dystansie 10 km. Na trasę ulicami krakowskiego Starego Miasta wyruszyło 2843 osoby. Najlepszy wśród mężczyzn był Ukrainiec Bogdan Semenowicz z czasem 30.20, a wśród kobiet zwyciężyła jego żona Natalia Semenowicz uzyskując 34.41. Semenowicz kilka godzin wcześniej wygrał 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego na dystansie 4,2 km. W tym samym biegu Natalia Semenowicz zajęła drugie miejsce, a zwyciężyła jej rodaczka - Walentyna Werecka.

Cracovia Maraton po raz pierwszy odbył się w 2002 roku i jest częścią Królewskiej Triady Biegowej, którą uzupełniają zaplanowany na 2 października górski Bieg Trzech Kopców i Półmaraton Królewski - 16 października.