DOZ Maraton Łódź: Triumf Andrzeja Rogiewicza i Litwinki Remaldy Kergyte

Andrzej Rogiewicz na mecie Maratonu Łódź 2022.

Andrzej Rogiewicz (MKS Inowrocław) zwyciężył w niedzielę w dziesiątej edycji DOZ Maraton Łódź. Polak dystans 42 km 195 m pokonał w czasie 2:20.00. Wśród kobiet najszybsza okazała się Litwinka Remalda Kergyte - 2:40.19. Zawody odbyły się po trzyletniej przerwie.

Rogiewicz, który w przeszłości zdobywał medale mistrzostw Polski w biegach przełajowych na 10 km, finiszował przed Krzysztofem Gosiewskim (CWZS Zawisza Bydgoszcz) - 56 sekund straty do zwycięzcy 56 oraz Kenijczykiem Boniface Wambua Nduvą, który królewski dystans po ulicach Łodzi pokonał w czasie 2:22.16.

To pierwsze zwycięstwo Polaka w DOZ Maraton Łódź od 2014 roku, kiedy triumfował Yared Shegumo. W kolejnych latach najszybsi byli biegacze z Afryki.

Dla 29-letniego Rogiewicza to był kolejny start w łódzkim maratonie. W jego ostatniej edycji w 2019 roku zajął drugie miejsce. Dwa tygodnie temu czasem 2:25.26 zwyciężył w maratonie w Gdańsku.

Wśród kobiet triumfowała 36-letnia Kergyte. Byłą reprezentantkę Litwy wyprzedziło tylko jedenastu mężczyzn. Za nią ze sporą stratą finiszowały dwie Polki: Ewa Jagielska (Prefbet-Sonarol Łomża) i Justyna Karolczak (Krotosz Krotoszyn).

Zwycięzcy w nagrodę otrzymali 10 tys. zł. Nie udało im się jednak poprawić rekordów trasy (2:10.02 – mężczyźni i 2:26.45 – kobiety).

W maratonie udział wzięli także polscy olimpijczycy: Wanda Panfil, Zbigniew Bródka, Robert Korzeniowski, Adam Kszczot, Marek Siudek, Tomasz Sikora i Zenon Jaskuła. Każdy przebiegł dystans około 5 km.

W niedzielę rywalizowano w Łodzi również na dystansie 10 km. Wśród mężczyzn zwyciężył Timofij Kowalenko z Ukrainy (33.20), a bieg kobiet wygrała Agnieszka Budek (37.42).

W zawodach wzięło udział ponad 6 tysięcy biegaczy, w tym przeszło 2 tys. wystartowało w maratonie, a pozostali w biegach na 10 km i młodzieżowych. Poprzedni DOZ Maraton Łódź odbył się w 2019 roku, a kolejne biegi, ze względu na pandemię COVID-19, zostały odwołane.