Rosja i Białoruś do odwołania nie mogą organizować międzynarodowych zawodów łyżwiarskich

Zimowe
Rosja i Białoruś do odwołania nie mogą organizować międzynarodowych zawodów łyżwiarskich
fot. PAP
Rosja i Białoruś do odwołania nie mogą organizować międzynarodowych zawodów.

Rosja i Białoruś do odwołania nie mogą organizować międzynarodowych zawodów. Przeznaczono 200 tys. franków szwajcarskich na pomoc ukraińskiej federacji w związku z tragiczną sytuacją, w jakiej znaleźli się jej członkowie - głosi komunikat Międzynarodowej Federacji Łyżwiarskiej (ISU).

W oświadczeniu wyjaśniono, że Rada ISU na bieżąco monitoruje wydarzenia na Ukrainie i ich wpływ na działalność federacji. Rada potwierdziła swoją solidarność ze wszystkimi dotkniętymi konfliktem i ponownie zdecydowanie potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę.

 

W związku z powyższym, do odwołania wydano zakaz organizowania zawodów międzynarodowych przez Rosję i Białoruś. Planowany w dniach 25-27 listopada 2022 Rostelecom Cup, w ramach Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym, nie odbędzie się w Moskwie. Miejscowi organizatorzy rozpoczęli już sprzedaż biletów. Chętni przejęcia organizacji tych zawodów mogą składać odpowiednie wnioski.

 

Portal insidethegames.biz, powołując się na ISU, podał listę kandydatów do roli gospodarza zawodów od sezonu 2022-2023 do 2026-2027. W tym wykazie Rosja wyraziła chęć goszczenia czterech turniejów, a Białoruś pięciu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjskie tenisistki zagrają w Polsce? "Jesteśmy uzależnieni od decyzji WTA"

 

Mińsk rywalizuje z Tajpej o mistrzostwa świata juniorów w łyżwiarstwie figurowym, które odbędą się od 26 lutego do 3 marca 2024 roku. Stolica Białorusi jest jednym z sześciu kandydatów do mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim 2025: obok Inzell, Budapesztu, Heerenveen, Hamar i Zakopanego. Miasto złożyło również wniosek o organizację ME w short tracku 2025 oraz MŚ juniorów w łyżwiarstwie szybkim w latach 2025 i 2026.

 

Moskwa jest jednym z ośmiu pozostałych kandydatów do organizacji MŚ juniorów w łyżwiarstwie szybkim 2025 i dołącza do Mińska jako jeden z sześciu kandydatów do edycji 2026. Miasto gospodarz zimowych igrzysk olimpijskich 2014, Soczi, ubiega się o MŚ juniorów w short tracku w 2025 roku, a podmoskiewska Kołomna aplikuje o ME w łyżwiarstwie szybkim 2026.

 

Władze ISU nie zapominają o tragicznej sytuacji ukraińskich łyżwiarzy. 200 tys. CHF zostanie przekazanych członkom ISU, którzy przyjęli zawodników i trenerów z Ukrainy przesiedlonych w wyniku konfliktu, jako pomoc, która ma ułatwić kontynuowanie ich działalności sportowej.

 

Rada ISU przyjęła do wiadomości informację od ponad 20 członków ISU, którzy wezwali, aby przedstawiciele Rosji i Białorusi nie zostali dopuszczeni do udziału w Kongresie ISU 2022. Został on zaplanowany na 6-10 czerwca w Phuket w Tajlandii.

 

W komunikacie podano, że aktualnie taka decyzja nie zostanie podjęta. Podlega ona głosowaniu członków federacji na Kongresie ISU. W zależności od sytuacji na Ukrainie i ewentualnych kolejnych wnioskach członków ISU w tym zakresie podczas Kongresu ISU 2022, Rada ISU zadecyduje wówczas, czy takie głosowanie ma się odbyć na początku Kongresu ISU 2022.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie