Marit Bjoergen definitywnie kończy ze sportem wyczynowym

Legendarna biegaczka narciarska Norweżka Marit Bjorgen, która po zimowych igrzyskach w Pjongczangu (2018) zakończyła karierę, lecz później rywalizowała w biegach długodystansowych, oświadczyła w czwartek, że definitywnie kończy z wyczynowym uprawianiem sportu.

Jej ostatnim startem był 38-kilometrowy norweski bieg Skarverennet w ubiegłą sobotę, w którym zajęła szóste miejsce. Zwyciężyła Therese Johaug.

Bjoergen poinformowała o swojej decyzji w materiale wideo wyświetlonym w czwartek wieczorem podczas kongresu trenerów w centrum konferencyjnym na lotnisku Gardermoen w Oslo.

"Biegi długodystansowe kosztowały mnie więcej niż otrzymywałam w zamian" - wyjaśniła biegaczka, która w 2020 roku zdecydowała się startować w prywatnym zawodowym zespole braci Joergena i Andersa Auklandów w serii Ski Classics.

42-letnia Norweżka jest liderką medalowej klasyfikacji zimowych igrzysk olimpijskich, w których zdobyła 15 medali, w tym osiem złotych. W swoim dorobku posiada też 18 złotych medali mistrzostw świata i 114 indywidualnych zwycięstw w Pucharze Świata, w którym cztery razy triumfowała w punktacji generalnej.