Czy Robert Kalaber nadal będzie prowadził polskich hokeistów? Jasne stanowisko PZHL

Zimowe
Czy Robert Kalaber nadal będzie prowadził polskich hokeistów? Jasne stanowisko PZHL
Fot. PAP
Robert Kalaber

„Chcemy nadal współpracować z trenerem Robertem Kalaberem. Zrobił wszystko, czego oczekiwaliśmy” – powiedział PAP prezes PZHL Mirosław Minkina. Prowadzeni przez słowackiego selekcjonera polscy hokeiści wywalczyli awans na zaplecze elity.

Polacy wygrali zakończone w niedzielę w Tychach mistrzostwa świata Dywizji 1B. W decydującym meczu pokonali Japonię 2:0. Dwuletnia umowa Słowaka wkrótce wygasa.

 

„Za chwilę będziemy siadać do rozmów. Z mojego punktu widzenia chcemy nadal z trenerem współpracować” – dodał prezes.

 

Przyznał, że mecze z Ukrainą (wygrana po karnych 3:2) i Japonią kosztowały go sporo nerwów.

 

„Zagraliśmy z zaangażowaniem, determinacją, konsekwentnie i myślę, że wygraliśmy zasłużenie. Byliśmy lepsi. Bardzo dobrze spisał się nasz bramkarz (John Murray)” – ocenił Minkina.

 

ZOBACZ TAKŻE: Hokejowe MŚ. Awans Polaków, spadek Serbów

 

Przypomniał, że pod kierunkiem Kalabera biało-czerwoni dobrze wypadli w finałowym turnieju kwalifikacji olimpijskich, gdzie niespodziewanie pokonali Białoruś 1:0 oraz w towarzyskich turniejach w Tallinnie i Bytomiu.

 

„Do stolicy Estonii selekcjoner zabrał wielu nowych, perspektywicznych zawodników, kadra nastrzelała tam dwa worki bramek” – zauważył.

 

W listopadowych zawodach Baltic Cup Polacy pokonali Estonię 8:1, Litwę 11:3 i akademicką reprezentację Łotwy 8:4. Miesiąc później w Bytomiu Polacy przegrali z Francją 2:3, a pokonali Węgry 3:2 i Ukrainę 4:1.

 

„Awans do Dywizji 1A jest dla nas ważny. Myślę, że dla polskich kibiców również. To jest miejsce, w którym powinniśmy grać. Łatwiej też powinno być o partnerów (sponsorów) dla reprezentacji” – podsumował prezes.

 

Seniorzy wywalczyli awans w swojej kategorii, natomiast do niższych dywizji MŚ spadły reprezentacje do lat 18 i 20.

 

„Te spadki nas martwią. Czeka nas wiele pracy i to nie w perspektywie roku, tylko przynajmniej 10 lat. Stoimy przed poważnym wyzwaniem, co zrobić, by polska hokejowa młodzież była lepsza, by przekonać młodych ludzi do uprawiania hokeja. To zadanie dla nas” – zakończył prezes.

 

Pracujący od 2014 roku w ekstraligowym JKH GKS Jastrzębie Kalaber selekcjonerem został w czerwcu 2020. Podpisał dwuletnią umowę, zastąpił Tomasza Valtonena, którego kontrakt nie został przedłużony.

 

Pod kierunkiem urodzonego w Polsce Fina biało-czerwonym nie udało się wygrać poprzednich MŚ Dywizji 1B w Tallinnie w 2019. Zadecydowała o tym porażka z Rumunią 2:3 po dogrywce. W kolejnych dwóch latach mistrzostwa zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie