Kraków zamiast Moskwy gospodarzem ME w rugby

Inne
Kraków zamiast Moskwy gospodarzem ME w rugby
fot. PAP/Radek Pietruszka
Kamil Bortniczuk i Dariusz Olszewski podczas briefingu prasowego Polskiego Związku Rugby oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Kraków będzie gospodarzem tegorocznych mistrzostw Europy w rugby 7 kobiet i mężczyzn. Stolica Małopolski imprezę zorganizuje zamiast Moskwy - poinformował w czwartek minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Minister Bortniczuk wraz z prezesem Polskiego Związku Rugby Dariuszem Olszewskim na konferencji prasowej w PKOl, w obecności sześciorga reprezentantów Polski, oficjalnie ogłosili przeniesienie mistrzostw Europy w rugby 7 z Moskwy do Krakowa. Turniej w olimpijskiej odmianie rugby, kobiet i mężczyzn, odbędzie się w dniach 1-3 lipca 2022 roku na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w stolicy Małopolski.

 

Zobacz także: Gruzja zagra w Pucharze Świata w rugby

 

To po mistrzostwach Europy w strzelectwie sportowym i mistrzostwach świata siatkarzy kolejna impreza wysokiej rangi odebrana Rosji, którą zorganizuje Polska.

 

– Cieszę się, że na początku lipca w Polsce zagości kolejne, duże ważne wydarzenie sportowe. Będzie to olimpijska odmiana rugby, a nasze reprezentantki są aktualnymi mistrzyniami Europy. Prezes Olszewski od początku agresji Rosji na Ukrainę był w absolutnej awangardzie osób i federacji, które odmawiały gry z rosyjskimi drużynami – powiedział minister Bortniczuk.

 

Zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie reprezentacja Polski w rugby na wózkach, podczas rozgrywanych w Paryżu mistrzostw Europy, odmówiła gry z Rosją, za co została ukarana walkowerem. Szef resortu honorując tę postawę zaprosił rugbystów z niepełnosprawnościami do jednej z lóż na czas trwania mistrzostw w Krakowie.

 

Prezes Olszewski zadeklarował, że kobieca reprezentacja powinna zdobyć medal, a męska ekipa planuje poprawić ostatnio zajęte 8. na co najmniej 5. miejsce.

 

– Za rok w Krakowie będą rozgrywane igrzyska europejskie, które jednocześnie będą kwalifikacjami olimpijskimi do Paryża. Dlatego mistrzostwa są dla nas tak ważne – przyznał prezes PZRugby.

 

W imieniu kadrowiczów wypowiedzieli się Małgorzata Kołdej i Bartłomiej Janeczko, którzy zgodnie potwierdzili, że gra na własnym terenie, i to w turnieju mistrzowskim, bardzo motywuje, ale jednocześnie wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

 

Impreza upamiętni stulecie polskiego rugby, które przypada właśnie w lipcu 2022 roku. Sto lat temu, 9 lipca 1922 roku, na stadionie Pogoni we Lwowie rozegrano pierwszy mecz rugby z udziałem polskich drużyn z warszawskiego Związku Sportowego Orzeł Biały.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie