W niedzielę Podlaskie Athletics Team z olimpijczykami w roli głównej

Inne
W niedzielę Podlaskie Athletics Team z olimpijczykami w roli głównej
fot. Cyfrasport
W Suwałkach wystąpi także brązowy medalista igrzysk w rzucie młotem i czterokrotny mistrz świata Paweł Fajdek

Ponad stu sportowców, w tym wielu uczestników igrzysk olimpijskich, weźmie udział w pierwszej edycji lekkoatletycznego mityngu Podlaskie Athletics Team, który odbędzie się 15 maja w Suwałkach.

Zawody pod nazwą Podlaskie Athletics Team zostaną rozegrane na Stadionie Lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś w Suwałkach. Wezmą w nich udział medaliści olimpijscy oraz członkowie Team Podlaskie, m.in.: Wojciech Nowicki, Paweł Fajdek, Marlena Gola, Damian Czykier, Natalia Kaczmarek, Karol Zalewski, Patryk Dobek oraz wielu innych utalentowanych zawodników.

 

ZOBACZ TAKŻE: Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki najlepsi w Nairobi

 

- Ta podróż sportowa będzie wieloetapowa, wieloodcinkowa. Zaczynamy od Suwałk, domu rodzinnego Marii Andrejczyk, ale już planujemy zawitać do Białegostoku, domu rodzinnego Wojciecha Nowickiego – powiedział przedstawiciel organizatora imprezy Marcin Rosengarten, dyrektor Memoriału Kamili Skolimowskiej.

 

Zawody w Suwałkach zostaną rozegrane w trzynastu konkurencjach lekkoatletycznych (również m.in. biegi dla dzieci, dla osób z niepełnosprawnościami) i potrwają około dwóch godzin. Weźmie w nim udział około stu lekkoatletów. Początek o godz. 13. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.

 

Ze względów treningowych w zawodach nie weźmie udziału mieszkająca w Suwałkach oszczepniczka Maria Andrejczyk, srebrna medalistka z Tokio.

 

- Jestem przeszczęśliwa, że w Suwałkach w końcu zagości mityng z prawdziwego zdarzenia. Transmisję będę oglądała z dalekiej Turcji – zapowiedziała Andrejczyk.

 

W mityngu Podlaskie Athletics Team weźmie udział mistrz olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki. Ma to być dla niego dopiero drugi mityng w 2022 roku. Występ jest szczególnie ważny o tyle, że jesienią zawodnik zaczął nowy etap kariery, zatrudniając jako trenerkę Joannę Fiodorow. Oboje pochodzą z Podlasia.

 

- Czuję dumę, że w końcu te okolice odwiedzi cała lekkoatletyczna Polska. Po medalu olimpijskim ja czy Maria Andrejczyk staliśmy się poniekąd ambasadorami Podlasia. Ale nie mieliśmy dotychczas możliwości pokazania się swoim kibicom. Aż do teraz. To najlepsza forma podziękowania sąsiadom za wsparcie, jakie nam przekazują. Bo chociaż jeździmy po całym świecie, to my jesteśmy stąd. I zawsze będziemy – mówi złoty medalista olimpijski.

 

W Suwałkach wystąpi także brązowy medalista igrzysk w rzucie młotem i czterokrotny mistrz świata Paweł Fajdek.

 

- Wiem, że rywalizacja z Fajdkiem nakręca publiczność. I dobrze, 15 maja też któryś z nas okaże się lepszy. W sporcie zawsze dobrze jest wiedzieć, na jakim poziomie są rywale – dodał Nowicki.

 

Podlaskie Athletics Team to nie tylko młot. W programie niedzielnego mityngu znalazły się również m.in. konkurs pchnięcia kulą i rzutu oszczepem, a także biegi – na 100, 300 i 600 metrów oraz tzw. krótkie płotki.Na półtora okrążenia pobiegną medalista olimpijski Patryk Dobek i młody talent Kacper Lewalski, a na 300 m mistrzowie z Tokio – Natalia Kaczmarek i Karol Zalewski. Wystąpi również zdolny płotkarz Jakub Szymański.

 

W kole zmierzą się Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk, a na rzutni "javelin brothers", czyli Marcin i Roch Krukowscy. To aktualna bądź przyszła plejada liderów polskiej kadry narodowej.

 

Podlaskie Athletics Team jest testem organizacyjnym Suwałk przed 98. PZLA Mistrzostwami Polski, które rozpoczną się 9 czerwca.

 

- Organizujemy to wydarzenie, żeby pokazać, że nasza sportowa duma może na nas liczyć. Chcemy, żeby zawodnicy nie tylko opowiadali o Podlasiu, ale również, żeby mogli się przed nim zaprezentować. Druga sprawa to potrzeba, aby przed mistrzostwami Polski zyskać pewność, iż obiekt i zespół organizacyjny jest gotowy na to wyzwanie – powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

SM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie