Zwycięska seria Igi Świątek trwa!

Zwycięska seria Świątek trwa!

Iga Świątek, podobnie jak przed rokiem, triumfowała w turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. W niedzielę odnotowała 28. z rzędu wygrany mecz w tym sezonie i piąte z rzędu tegoroczne zwycięstwo w Tourze, po sukcesach w Dausze, Indian Wells, Miami (wszystkie WTA 1000) i Stuttgarcie (WTA 500).

Warto podkreślić, że Iga wygrała 42 z ostatnich 43 setów w Tourze. W niedzielnym finale, trwającym godzinę i 22 minuty, aktualna liderka rankingu tenisistek pewnie pokonała 6:2, 6:2 Tunezyjkę Ons Jabeur, rozstawioną z numerem trzecim. W pierwszej partii Iga dwukrotnie przełamała podanie rywalki, na 2:0 i na 6:2, rozstrzygając w ten sposób jej losy po upływie 37 minut.

Drugiego seta 20-letnia Polka rozpoczęła od prowadzenia 4:0, po czym nieoczekiwanie straciła swój serwis. Chwilę później Jabeur utrzymał swoje podanie, ale dwa następne gemy należały już do numeru jeden na świecie.

Był to czwarty pojedynek tych tenisistek, a Świątek wyrównała ich bilans na 2-2. Poprzednio udało jej się pokonać Tunezyjkę (w trzech setach) w 2019 r. na twardym korcie w Waszyngtonie. Jednak w ubiegłym roku poniosła dwie porażki – na trawie w Wimbledonie (w 3 setach) oraz na „betonie” w Cincinnati.

W ramach serii 28 zwycięstw, w połowie kwietnia, Iga wystąpiła w reprezentacji narodowej pomagając jej wywalczyć historyczny awans do finałowego turnieju o Billie Jean King Cup (8-13 listopada). W Radomiu Polki pokonały Rumunię 4:0, a – w swoich pierwszych dwóch meczach w roli liderki rankingu WTA – zdobyła dwa punkty w singlu, oddając przeciwniczkom tylko jednego gema. Pozostałe wywalczyły Magda Linette (AZS Poznań) oraz debel Magdalena Fręch (LOTOS PZT Team/KS Górnik Bytom) i Alicja Rosolska (KT Warszawianka), a w składzie kadry była także Maja Chwalińska (LOTOS PZT Team/BKT ADVANTAGE Bielsko-Biała).

Po tym występie została przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) nominowana do prestiżowej nagrody Heart Award BJKC. Plebiscyt trwa jeszcze do jutra, do godz. 13.00, a głosy można oddawać tutaj.

Szczęście nie dopisało Polakom startującym w Rzymie w imprezie ATP Masters 1000 (pula nagród 5,415 mln euro). Hubert Hurkacz odpadł w pierwszej rundzie gry pojedyncze i w drugiej gry podwójnej, natomiast Łukasz Kubot (CKT Grodzisk Mazowiecki) przegrał pierwszy mecz w deblu.