Wimbledon: Szokująca decyzja ATP! Turniej mężczyzn bez punktów rankingowych

Tenis
Wimbledon: Szokująca decyzja ATP! Turniej mężczyzn bez punktów rankingowych
fot. PAP

Tenisiści biorący udział w wielkoszlemowym turnieju Wimbledon (27 czerwca - 10 lipca) nie otrzymają żadnych punktów do światowego rankingu - poinformowała organizacja zarządzająca rozgrywkami elity ATP. Powodem jest wykluczenie z imprezy Rosjan i Białorusinów.

Organizatorzy Wimbledonu - All England Lawn Tennis Club - pod koniec kwietnia zapowiedzieli, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wspieranej z terytorium Białorusi, zawodnicy z krajów-agresorów nie będą mogli wystąpić w Londynie. Decyzję tę od razu skrytykowały ATP oraz jej kobiecy odpowiednik - WTA.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tajemniczy wpis Agnieszki Radwańskiej. Polka zagra na Wimbledonie?

 

"Prawo zawodników jakiejkolwiek narodowości do udziału w turniejach w oparciu o wyniki sportowe, bez dyskryminacji, to podstawa Touru. Decyzja Wimbledonu o wykluczeniu Rosjan i Białorusinów podważa tę zasadę i wiarygodność rankingu ATP. (...) Jeśli okoliczności się nie zmienią, nie widzimy innej możliwości, choć to wielki żal, niż wyłączenie Wimbledonu w 2022 z systemu rankingowego" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek na oficjalnej stronie internetowej ATP.

 

Powiadomiono również, że "zawieszenie" punktów nie dotyczy innych tegorocznych turniejów na terenie Wielkiej Brytanii. "W tych tygodniach dla Rosjan i Białorusinów dostępne są imprezy w innych miejscach, inaczej niż w czasie Wimbledonu" - wyjaśniono.

 

ATP podkreśliła, że od początku bezwarunkowo potępia rosyjską agresję na Ukrainę, z tego powodu pozwoliła Rosjanom i Białorusinom na występy jedynie jako sportowcy neutralni, bez prawa prezentowania narodowych flag i symboli.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie