Euroliga: Triumf Anadolu Efes. Real Madryt pokonany w finale

Anadolu Efes Stambuł obronił mistrzostwo Euroligi koszykarzy. W finale rozegranym w Belgradzie pokonał najbardziej utytułowaną drużynę tych rozgrywek - Real Madryt 58:57. Najlepszym zawodnikiem finału został uznany, tak jak przed rokiem, Serb Vasilije Micic. Trzecie miejsce zajęła FC Barcelona, najlepsza drużyna sezonu zasadniczego, po wygranej z Olympiakosem Pireus 84:74.

Finałowe spotkanie było pokazem koszykówki defensywnej, twardej, nieustępliwej, w której koszykarzom obydwu drużyn bardzo trudno przychodziło zdobywanie punktów. Końcowy wynik to jedna z czterech najniższych zdobyczy w finałowej rywalizacji o mistrzostwo: w 1993 r. CSP Limoges pokonało w Pireusie Benetton Treviso 59:55, rok później w Tel Awiwie Joventut Badalona wygrał z Olympiakosem Pireus 59:57, a w 1998 r. Kinder Bolonia zwyciężył w Barcelonie AEK Ateny 58:44.

Przez trzy kwarty "Królewscy", najbardziej utytułowana drużyna rozgrywek (10 mistrzostw), mieli przewagę i prowadzili 12:6 w pierwszej kwarcie, 31:26 w drugiej, a w trzeciej odsłonie 40:33 mając kluczowych graczy w środkowych Walterze Tavaresie z Wysp Zielonego Przylądka i Francuzie Vincencie Poirierze.

Na 33 sekundy przed końcem tej części koszykarze Anadolu zmniejszyli straty do dwóch punktów 42:40, w czym największa zasługa Niemca Tibora Pleissa, który w pierwszej połowie uzyskał tylko dwa punkty, a w drugiej aż 15. W czwartej kwarcie rzuty Micica z dystansu, defensywa 32-letniego Amerykanina Chrisa Singletona, kolegi Marcina Gortata z Washington Wizards i akcje Pleissa zarówno w obronie, jak i ataku, dały minimalną przewagę obrońcy trofeum.

To Hiszpanie musieli częściej "gonić" rywali i nie czuli się w tej zamianie ról komfortowo. W 35. minucie po rzucie doświadczonego Sergio Llulla Real prowadził minimalnie 50:49. Cztery punkty z rzędu Pleissa sprawiły, że to Anadolu wygrywał 53:50. Do remisu doprowadził rzutem zza linii 6,75 m Argentyńczyk w barwach Madrytu Gabriel Deck, gdy zegar wskazywał 2.37 min do końca czwartej kwarty. Odpowiedź rywali była błyskawiczna, a kolejne trzy punkty dopisał na swoje, i Efesu konto Micic.

Na 44 sekundy przed końcową syreną Llull wejściem pod kosz zdobył dwa punkty i Real przegrywał tylko 57:58. Zawodnicy z Turcji trzykrotnie konstruowali akcję w ataku przerywaną przez Hiszpanów faulami. Ci, oraz ich szkoleniowcy, zapomnieli jednak, że czas ucieka... Wreszcie zabrzmiał końcowy sygnał i koszykarze z Turcji w geście zwycięstwa wznieśli ręce do góry.

Micic uzyskał 23 punkty (w tym 4 z 7 rzutów zza linii 6,75 m), dwie zbiórki i dwie asysty, a Pleiss 19 pkt i siedem zbiórek oraz dwa bloki. Niemiec uzyskał indeks efektywności na poziomie 24, a Serb miał 22.

Obydwie drużyny miały słabą skuteczność rzutów za trzy punkty - gracze Anadolu trafili 6 z 24 rzutów, a Realu 6 z 33. Przewagę Turcy mieli w akcjach za dwa punkty - 53 procent, przy 41 rywali.