Rajd Portugalii: Wygrana Kalle Rovanpery, Kajetan Kajetanowicz drugi w WRC2

Moto
Kalle Rovanpera wygrał Rajd Portugalii.

Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) wygrał Rajd Portugalii, czwartą rundę mistrzostw świata i umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. W klasie WRC2 Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2) zajął drugie miejsce.

Drugie miejsce w rajdzie ze stratą 15,2 s do Fina wywalczył Brytyjczyk Elfyn Evans (Toyota Yaris Rally1), a trzeci był Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 Rally1), który stracił do zwycięzcy 2.17,3.

Sordo na podium awansował na ostatnim, 21. odcinku specjalnym Fafe 2 (11,2 km), na którym pojechał doskonale, osiągnął drugi czas. Natomiast zajmujący przed finałową próbą trzecią lokatę Japończyk Takamoto Katsuta (Toyota Yaris Rally1) był wolniejszy, OS przejechał o ponad 4 s wolniej od Hiszpana i stracił miejsce na podium.

Impreza w Portugalii nie była szczęśliwa dla dwóch mistrzów, Francuzów Sebastiena Loeba (Ford Puma Rally1) i Sebastiena Ogiera (Toyota Yaris Rally1). Ten pierwszy, dziewięciokrotny mistrz świata już na pierwszy etapie wypadł z trasy, uszkodził tylne zawieszenie i nie dojechał do mety.

Następnego dnia naprawiony samochód wyjechał na trasę, ale silnik stracił moc i Loeb się wycofał, gdyż nie miał szans walki o czołowe lokaty. Ogier także miał problemy techniczne, później wypadł z drogi, jego samochód musiały wydobyć służby techniczne. Stracił na tym ponad jedną godzinę i ostatniego dnia w niedzielę jechał treningowo.

Bardzo dobrze wypadł wicemistrz świata z 2021 roku w WRC3 Kajetanowicz. Ustronianin zajął w swojej kategorii WRC2 drugie miejsce, zwyciężył mistrz świata z 2021 Francuz Yohan Rossel (Citroen C3 Rally2). Natomiast ogromnego pecha miał prowadzący w WRC2 przed ostatnim odcinkiem Fin Teemu Suninen (Hyundai I20 Rally2). Wypadł z drogi na początku przejazdu i imprezy nie ukończył.

Drugi Polak w stawce WRC2 Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia Rally2) został sklasyfikowany na czwartej pozycji w swojej klasie.

21-letni Rovanpera jest w tym sezonie w perfekcyjnej formie, wygrał trzecią z rzędu rundę mistrzostw świata WRC. To jego piąty triumf w karierze.

W klasyfikacji MŚ po 4 z 13 rajdów prowadzi Rovanpera - 106 pkt, przed Belgiem Thiery Neuvillem (Hyundai I20 Rally1) - 60 pkt i Japończykiem Katsutą - 38 pkt.