Sensacja w walce o PlusLigę! Klęska Stali, siatkarze z Będzina przedłużyli rywalizację

Stal Nysa - MKS Będzin 0:3.

PSG Stal Nysa niespodziewanie przegrała z MKS Będzin 0:3 w trzecim spotkaniu barażowym o prawo gry w PlusLidze. W rywalizacji do trzech zwycięstw Stal prowadzi 2—1, a mecz numer cztery zostanie rozegrany w czwartek 26 maja w Będzinie.

Dwa pierwsze spotkania w rywalizacji o miejsce w PlusLidze w sezonie 2022/23 zakończyły się zdecydowanymi zwycięstwami siatkarzy z Nysy. MKS nie był w stanie ugrać w nich nawet seta, nietrudno było więc wskazać faworyta trzeciego starcia.

Już w pierwszym secie kibice obserwujący to spotkanie przeżyli jednak spory szok. To goście, grający w nieco zmienionym składzie, dominowali na boisku. Lepiej przyjmowali, byli skuteczni w ataku i potrafili zaskoczyć rywali zagrywką. Szybko odskoczyli przeciwnikom (5:10), a później utrzymywali wypracowaną przewagę (12:18, 17:22). Skuteczny atak Wiktora Musiała na 21:25 oznaczał, że będzinianie wygrali swego pierwszego seta w barażowej rywalizacji.

W drugiej odsłonie gra gospodarzy zupełnie się posypała. Wyrównana walka trwała jedynie do stanu 5:5, później inicjatywę przejęła ekipa z Będzina. W końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek – po punktowym bloku Musiała było 12:22. Wynik seta na 14:25 ustalił mocnym atakiem Artur Ratajczak.

Trzecią partię lepiej rozpoczęli rozpędzeni będzinianie (0:3). Siatkarze Stali próbowali ugryźć rywali zagrywką – po asie serwisowym Patryka Szwaradzkiego złapali punktowy kontakt (10:11). Gra się wyrównała, obie ekipy walczyły punkt za punkt, co zaowocowało niezywkle emocjonującą końcówką. Po asie serwisowym Łukasza Swodczyka goście mieli piłkę meczową (23:24), nysanie doprowadzili jednak do gry na przewagi. W niej kolejne piłki meczowe mieli goście, a Stal piłkę setową, gdy asem popisał się Zouheir El Graoui (26:25). Seta rozstrzygnęła punktowa zagrywka Brandona Koppersa (26:28).

Skrót meczu Stal - MKS:

Najwięcej punktów: Patryk Szwaradzki (17) – Stal; Wiktor Musiał (18), Brandon Koppers (14), Łukasz Swodczyk (12) – MKS. W poniedziałkowym spotkaniu, podobnie jak w drugim starciu obu ekip, nie zagrał czołowy siatkarz Stali Wassim Ben Tara.

PSG Stal Nysa – MKS Będzin 0:3 (21:25, 14:25, 26:28)

Stal: Marcin Komenda, Zouheir El Graoui, Maciej Zajder, Patryk Szwaradzki, Kamil Kwasowski, Moustapha M'Baye – Kamil Dembiec (libero) oraz Bartosz Bućko, Patryk Szczurek, Kamil Dębski, Dominik Kramczyński. Trener: Daniel Pliński.
MKS: Maciej Ptaszyński, Łukasz Swodczyk, Wiktor Musiał, Brandon Koppers, Artur Ratajczak, Kacper Gonciarz – Kajetan Marek (libero) oraz Mateusz Kańczok. Trener: Wojciech Serafin.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 21 dla Stali. Czwarty mecz w czwartek 26 maja w Będzinie.