Wielki sukces szachowego turnieju Superbet Rapid & Blitz Warsaw

Inne

Tysiące kibiców przez pięć turniejowych dni, tysiące rozdanych autografów światowych gwiazd i mnóstwo uśmiechniętych najmłodszych szachistów – to poza fantastycznym sportowym sukcesem Jana-Krzysztofa Dudy największe plusy zakończonego właśnie w Warszawie turnieju Superbet Rapid & Blitz Warsaw. Kapitalnie zorganizowany i głośny medialnie turniej kolejny raz pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w szachach w naszym kraju.

Przypomnijmy, że Jan-Krzysztof Duda wygrał w niezwykle silnie obsadzonym turnieju Superbet Rapid & Blitz Warsaw. Ostatniego, piątego dnia rywalizacji, po pasjonującej końcówce, wyszedł na prowadzenie i ostatecznie triumfował w zawodach rozgrywanych w Muzeum Polin. Polscy arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek rywalizowali z takimi sławami, jak Levonem Aronianem, Fabiano Caruaną, Wesley’em So czy Viswanathanem Anandem z Indii. Szachiści w Polin przez pierwsze trzy dni grali w turnieju szachów szybkich. Z kolei w niedzielę i w poniedziałek czołowi zawodnicy świata rywalizowali w szachach błyskawicznych. Każdego dnia do Muzeum Polin docierały tysiące kibiców, wielu także śledziło transmisję prowadzoną w języku polskim oraz angielskim. Patrząc na tłumy kibiców oraz możliwość kontaktu z gwiazdami światowych szachów mamy pełne prawo mówić o wielkim sukcesie imprezy.

 

Zobacz także: Wielki triumf Jana-Krzysztofa Dudy w Warszawie! Polak zgarnął 40 tysięcy dolarów nagrody

 

– Odzew i zainteresowanie kibiców przerosły nasze oczekiwania – przyznaje Adam Lamentowicz, prezes zarządu polskiej spółki Superbet. – Sprawdziła się wybrana przez nas lokalizacja, frekwencja była znakomita, odwiedziło nas dużo młodzieży, udało się także wszystko spiąć od strony technicznej i logistycznej. W trakcie turnieju było mnóstwo emocji, jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego. Nasze zaangażowanie w cykl Grand Chess Tour trwa już trzeci rok, w Polsce to jest nasza pierwsza przygoda. Doświadczenie po turnieju w Warszawie jest doskonałe, będziemy kontynuować nasze zaangażowanie w takie inicjatywy, które powodują tworzenie wielkich rzeczy dobrych dla ogółu, a przy okazji promują naszą markę – dodaje.

 

Triumfator pięciodniowego turnieju nie krył zadowolenia z wyniku sportowego, ale i zainteresowania fanów, które zaobserwował w stolicy.

 

– Podwójną satysfakcję daje mi wygrywanie na własnym podwórku, w Polsce – podkreśla Jan-Krzysztof Duda. – Cieszę się, że tak silne i prestiżowe turnieje mogą być u nas rozgrywane, a mam nadzieję że to dopiero początek, będzie kontynuacja. Ja i moi koledzy z kraju będziemy mieć więcej okazji do takich międzynarodowych starć u siebie. To bardzo przyjemne, że tylu ludzi tutaj było i oglądało nasz turniej. Bardzo mnie to cieszy, że odwiedziło nas aż tylu ludzi, szachy dzięki temu stają się coraz popularniejsze, a to przecież bardzo fajna gra. Im więcej kibiców się pojawiło tym większa szansa, że kolejne wielkie turnieje trafią do naszego kraju.

 

W Warszawie w trakcie Superbet Rapid & Blitz Poland zawodnicy rywalizowali tzw. systemem kołowym, czyli każdy zagrał z każdym. W puli nagród było 175 tysięcy dolarów, a sam zwycięzca zarobił 40 tysięcy dolarów. Turniej rozgrywano w ramach cyklu Grand Chess Tour. Tegoroczny GCT to dwa turnieje szachów klasycznych i trzy turnieje szachów szybkich i błyskawicznych odbywające się w Europie i w USA, z łączną pulą nagród 1,4 miliona dolarów. Nowy sezon rozpoczął turniej w Bukareszcie, drugiem etapem jest Warszawa, kolejne zostaną rozegrane w Zagrzebiu oraz St. Louis.

 

 

Organizatorzy, we współpracy z Mazowieckim Związkiem Szachowym, przygotowali specjalną strefę kibica, gdzie odbywały się m.in. warsztaty, konkursy szachowe i miniturnieje. Przez pięć turniejowych dni odwiedziło ją mnóstwo kibiców, którzy przyszli oglądać gwiazdy światowych szachów i wziąć udział w atrakcjach. Była doskonała okazja do selfie i zebrania autografów, a arcymistrzowie spędzali dużo czasu z fanami.

 

– Proces organizacji turnieju wcale nie był łatwy, bo wprawdzie grało w nim dziesięciu zawodników, ale za to jakich – ze ścisłej światowej czołówki – opowiada Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej (FIDE). – Kibice w trakcie całego turnieju mieli możliwość robienia sobie pamiątkowych zdjęć czy wzięcia autografu od naszych gwiazd, każdego dnia arcymistrzowie kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut po zakończeniu rywalizacji wychodzili do fanów. To były piękne obrazki i potwierdzenie, że warto takie imprezy sprowadzać do naszego kraju.

Klasyfikacja końcowa Superbet Rapid & Blitz Poland 2022:

1. Jan-Krzysztof Duda (Polska) – 24
2. Levon Aronian (USA) – 23,5/
2. Viswanathan Anand (Indie) – 23,5
4. Fabiano Caruana (USA) – 23
5. Wesley So (USA) – 20,5
6. Richard Rapport (Węgry) – 19,5
7. Radosław Wojtaszek (Polska) – 13,5
8. Anton Korobow (Ukraina) – 12,5
9. Kirił Szewczenko (Ukraina) – 11,5
10. David Gavrilescu (Rumunia) – 8,5.

RM, Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Magazyn CLIP - 14.05

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie