PSG Stal Nysa pozostanie w PlusLidze. MKS Będzin pokonany w barażu

MKS Będzin - PSG Stal Nysa 2:3.

W czwartym spotkaniu barażowym o prawo gry w PlusLidze MKS Będzin przegrał z PSG Stalą Nysa 2:3. Siatkarze Stali wygrali rywalizację do trzech zwycięstw 3—1 i w przyszłym sezonie zagrają w PlusLidze.

W premierowej odsłonie, po serii wygranych akcji przewagę uzyskali siatkarze Stali (8:10). W środkowej części seta utrzymywali kilkupunktowy dystans (10:14, 15:18). Kluczowa dla losów rywalizacji w tej partii była punktowa seria gospodarzy od stanu 18:20 do 24:20. Będzinianie wygrali kilka dłuższych akcji, w kilku zablokowali rywali i uzyskali przewagę. Punktowy blok Wiktora Musiała przyniósł im piłkę setową, a brakujący punkt dał błąd nadepnięcia linii podczas zagrywki gości (25:21).

Role odwróciły się w drugiej partii. Tym razem będzinianie mieli przewagę na przestrzeni seta (7:4, 13:10). W ekipie Stali zrobiło się nerwowo, goście dostali czerwoną kartkę za zbyt energiczną reakcję po jednej z akcji (14:12). Później jednak to nysanie przejęli inicjatywę – po asie Dominika Kramczyńskiego uzyskali przewagę (14:15), którą powiększali w kolejnych akcjach. Gospodarze mieli problemy ze skończeniem kilku ataków, Stal wykorzystała to, a końcówkę rozegrała po swej myśli. Wynik na 21:25 ustalił skutecznym atakiem Patryk Szwaradzki.

Set numer trzy toczył się przy przewadze siatkarzy MKS (7:5, 13:9). Przyjezdni zdołali odrobić straty – gdy skutecznym atakiem popisał się Zouheir El Graoui, było 14:14. Przez moment oglądaliśmy równą grę obu ekip, ale końcówkę rozegrali po swojej myśli gospodarze. Stal miała punktowy kontakt jeszcze przy stanie 22:21, ale w kolejnej akcji skutecznie zaatakował Maciej Ptaszyński, a Musiał skończył długą wymianę i będzinianie mieli piłkę setową (24:21). Partię zakończyła zepsuta zagrywka gości (25:22).

Czwarta odsłona przyniosła wyrównaną walkę obu drużyn. Lepiej rozpoczęli ją siatkarze Stali, którzy wypracowali sobie zaliczkę po serii wygranych akcji (6:10). Gospodarze długo gonili wynik, ale dopięli swego po asie serwisowym Macieja Ptaszyńskiego (18:18). Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Będzinianie od stanu 21:21 popełnili trzy kosztowne błędy (21:24). W ostatniej akcji seta skutecznie zaatakował Wassim Ben Tara (22:25), który wrócił do drużyny po wyprawie do Francji.

Tie-break był zaskakująco jednostronny. Właściwie od początku oglądaliśmy grę "do jednej bramki". Po serii bardzo dobrych zagrywek Kamila Dębskiego gospodarze przegrywali 0:5. Przy zmianie stron siatkarze Stali mieli pięć oczek zaliczki (3:8). W dalszej części seta pozwolili ugrać rywalom zaledwie jeden punkt i to po własnym błędzie. Bartosz Bućko wywalczył piłkę meczową, a po chwili blok przyniósł gościom ostatni punkt (4:15). Wówczas stało się jasne, że PSG Stal Nysa pozostanie w PlusLidze.

Najwięcej punktów: Wiktor Musiał (23), Maciej Ptaszyński (12), Brandon Koppers (11) – Stal; Zouheir El Graoui (20), Bartosz Bućko (11), Maciej Zajder (10) – MKS.

W barażu o miejsce w PlusLidze w sezonie 2022/23 rywalizowały PSG Stal Nysa (ostatnia drużyna fazy zasadniczej PlusLigi) oraz MKS Będzin (druga drużyna w klasyfikacji końcowej rozgrywek Tauron 1.Ligi). Drużyna z Nysy obroniła swój ligowy byt i trzeci sezon z rzędu zagra w siatkarskiej ekstraklasie. W przyszłym sezonie PlusLiga zostanie powiększona z czternastu do szesnastu drużyn. Do rozgrywek zostanie włączony klub Barkom Każany Lwów z Ukrainy. Bezpośredni awans uzyskał zwycięzca końcowej klasyfikacji Tauron 1. Ligi – BBTS Bielsko-Biała.

MKS Będzin – PSG Stal Nysa 2:3 (25:21, 21:25, 25:22, 22:25, 4:15)

MKS: Kacper Gonciarz, Maciej Ptaszyński, Łukasz Swodczyk, Wiktor Musiał, Brandon Koppers, Artur Ratajczak – Kajetan Marek (libero) oraz Michał Makowski, Bartosz Bućko, Dominik Kramczyński, Mateusz Kańczok. Trener: Wojciech Serafin.
Stal: Maciej Zajder, Patryk Szwaradzki, Kamil Kwasowski, Moustapha M'Baye, Marcin Komenda, Zouheir El Graoui – Kamil Dembiec (libero) oraz Wassim Ben Tara, Patryk Szczurek, Kamil Dębski. Trener: Daniel Pliński.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 3—1 dla Stali (3:0, 3:0, 0:3, 3:2). PSG Stal Nysa w przyszłym sezonie zagra w PlusLidze, a MKS Będzin w Tauron 1. Lidze.