Liga Narodów 2022: Wszyscy trenerzy reprezentacji siatkarzy i siatkarek

Siatkówka

Siatkarska Liga Narodów zbliża się wielkimi krokami! Obok plejady gwiazd wśród zawodników i zawodniczek, bohaterami zmagań będą również znakomici szkoleniowcy. W porównaniu z poprzednią edycją, na ławkach trenerskich poszczególnych reprezentacji zaszło sporo zmian. Którzy trenerzy poprowadzą drużyny podczas VNL 2022? Zobacz w załączonej galerii zdjęć.

Szesnaście reprezentacji męskich i szesnaście żeńskich zaprezentuje się w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Drużyny te poprowadzi więc łącznie 32 trenerów – wśród nich wiele uznanych nazwisk, zdobywcy ogromnej ilości trofeów.

 

Zobacz także: Stefano Lavarini podał skład na turniej VNL 2022 w USA

 

Dla części szkoleniowców rozgrywki VNL 2022 będą okazją do selekcjonerskiego debiutu – mowa tu zarówno o trenerach, którzy w ogóle po raz pierwszy poprowadzą seniorską reprezentację, jak i o tych, którzy znaleźli się w nowej drużynie reprezentacyjnej.

 

W porównaniu z poprzednią edycją Ligi Narodów zmian na ławkach trenerskich jest sporo. Wystarczy spojrzeć na reprezentacje Polski. Stefano Lavarini zastąpił Jacka Nawrockiego w roli selekcjonera siatkarek, a w męskiej kadrze Nikola Grbić zajął miejsce Vitala Heynena. Popularnego Belga zobaczymy jednak w tej edycji Ligi Narodów jako trenera niemieckich siatkarek.

 

Część zmian dokonała się już po igrzyskach, a przed mistrzostwami Europy. Ferdinando De Giorgi, który objął kadrę Italii latem ubiegłego roku, wywalczył z nią złoto kontynentalnego czempionatu. Mistrzowie olimpijscy Francuzi już dwa razy zmienili trenera. Po Tokio ze złotą drużyną rozstał się Laurent Tillie. Jego następcą został Bernardo Rezende, który poprowadził Trójkolorowych w ME, ale zrezygnował wiosną tego roku. Francję poprowadzi Andrea Giani, do niedawna selekcjoner Niemców.

 

Zwolnione przez niego miejsce w niemieckiej kadrze zajął Michał Winiarski. Jak się okazało, to niejedyny polski akcent wśród głównych trenerów reprezentacji podczas VNL 2022. Australijski szkoleniowiec Mark Lebedew, który poprowadzi reprezentację Słowenii, w maju 2022 roku otrzymał polskie obywatelstwo.

 

Roszady nastąpiły również w kilku czołowych reprezentacjach kobiet. Po ośmiu latach pracy z reprezentacją Chin rozstała się słynna trenerka Lang Ping. W tej sytuacji, jedyną kobietą w stawce 32 szkoleniowców VNL 2022 będzie Shannon Winzer prowadząca reprezentację Kanady. Epokowa zmiana nastąpiła również w reprezentacji Serbii, którą po blisko dwóch dekadach opuścił Zoran Terzić.

 

Zmian na stanowiskach było wiele, warto więc zapoznać się z nazwiskami wszystkich szkoleniowców reprezentacji VNL 2022. Trenerów przedstawiamy w załączonej galerii zdjęć:

 

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie