PŚ w kajakarstwie: Cztery zwycięstwa i jedenaście polskich osad na podium w Poznaniu

Cztery zwycięstwa odnieśli polscy reprezentanci podczas porannej sesji finałowej zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu

Cztery zwycięstwa odnieśli polscy reprezentanci podczas porannej sesji finałowej zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu. Na najwyższym stopniu podium stanęła kobieca osada K4 500 m, dwójka K2 200 m oraz dwie osady kanadyjkarzy - czwórka i dwójka na 500 m.

W niedzielę już o 8 rano pierwsi uczestnicy regat musieli stanąć na starcie. Te finały miały odbyć się w sobotę, ale ze względu na fatalne warunki atmosferyczne, organizatorzy postanowili je przełożyć na następny dzień.

- Wstałyśmy o piątej rano, była jeszcze rozgrzewka. Powiedziałam dziewczynom, że musimy do tego podejść tak, jak byłby to finał igrzysk w Paryżu. Do każdego startu podchodzimy profesjonalnie. Mimo, że po przedbiegach miałyśmy sporą przewagę, starałyśmy się nie lekceważyć nikogo i z pełną mobilizacją podejść do tego wyścigu - powiedziała Karolina Naja, która z Anną Puławską, Adrianną Kąkol i Dominiką Putto wygrały czwórkę na 500 m. Na trzecim miejscu finiszowały: Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Krajewska i Helena Wiśniewska. Biało-czerwone przedzieliła Nowa Zelandia.

W jedynce 500 m wygrała Nowozelandka Lisa Carrington, a druga była Anna Puławska. Siódmą lokatę zajęła druga z Polek - Marta Walczykiewicz. Czwórka i jedynka na 500 m to konkurencje olimpijskie.

W nieolimpijskiej konkurencji K2 200 kobiet na podium także zameldowały się dwie polskie osady. Triumfowały Dominika Putto i Katarzyna Kołodziejczyk, a na trzeciej pozycji przypłynęły Martyna Klatt, Sandra Ostrowska. Drugą lokatę zajęła Ukraina.

Łącznie podczas pierwszej sesji finałowej aż 11 polskich osad stanęło na podium. Powody do zadowolenia mieli kanadyjkarze. Arsen Śliwiński z Aleksandrem Kitewskim triumfowali w dwójce na olimpijskim dystansie 500 m i pewnie pokonali Ukraińców i Litwinów. Śliwiński, Kitewski wraz z Łukaszem Witkowskim i Oleksii Koliadychem triumfowali w czwórce na 500 m. Czwarte miejsce zajęła druga z polskich załóg płynąca w składzie: Juliusz Kitewski, Krystian Hołdak, Gracjan Michalak, Adrian Kłos.

Na jedynce na tym samym dystansie Wiktor Głazunow był trzeci.

Z kolei w kanadyjkowych dwójkach na 500 m (konkurencja olimpijska) Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak minimalnie przegrały z Kubankami, a na trzeciej pozycji uplasowały się Niemki. Druga z polskich osad Katarzyna Szperkiewicz i Aleksandra Jacewicz była szósta. W rywalizacji jedynek na 500 m Polki uplasowały się poza podium - Szperkiewicz była czwarta, a Magda Stanny - dziewiąta.

Po raz pierwszy rozegrano czwórki kanadyjkowe kobiet, ale do tej konkurencji zgłosiły się tylko trzy osady. Wygrały Kanadyjki przed dwoma polskimi ekipami - Szczerbińska, Jacewicz, Szperkiewicz i Walczak były drugie, a Angelika Braun, Angelika Dorozińska, Patrycja Mendelska i Stanny zajęły trzecią pozycję.

W niedzielę rozegranych zostanie jeszcze 15 finałów.