MŚ 2022: Poznaliśmy miasta-gospodarzy siatkarskich mistrzostw świata w Polsce

Siatkówka
MŚ 2022: Poznaliśmy miasta-gospodarzy siatkarskich mistrzostw świata w Polsce
Fot. PAP
Mistrzostwa świata w siatkówce znów wracają do Polski!

Poznaliśmy polskie miasta, które będą gospodarzami siatkarskich mistrzostw świata 2022! Najważniejsze mecze siatkarskiej imprezy zostaną rozegrane w Katowicach i Gliwicach. Finał turnieju odbędzie się w katowickim Spodku.

Informację o polskich miastach-gospodarzach siatkarskich mistrzostw świata przekazał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

 

- Ogromnie się cieszę, że mamy te mistrzostwa. Możemy powiedzieć z dumą, że siatkówka wraca do domu. Polacy udowodnili, że potrafią organizować wielkie imprezy sportowe. To zostało docenione. To dobrze, że międzynarodowa federacja odebrała Rosji prawo organizacji tego turnieju, a następnie podjęła decyzję o organizacji MŚ w Polsce i Słowenii. Nie może być nagrody dla państwa, które wszczyna wojnę - powiedział szef rządu.


Polska będzie współgospodarzem nadchodzących mistrzostw świata siatkarzy. Mundial odbędzie się również w Słowenii. Przypomnijmy, że wcześniej organizatorem czempionatu miała być Rosja, ale impreza została jej odebrana po agresji tego kraju na Ukrainę.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kim jest nowy trener reprezentacji Polski siatkarzy?


- Nie wiemy, jak będzie wyglądała słoweńska część imprezy. Prawdopodobnie mecze będą tylko w Lublanie. To naprawdę fajny obiekt. W Katowicach rozegrane zostaną mecze dwóch grup (polskiej i ukraińskiej). W Gliwicach odbędzie się sześć spotkań 1/8 i 1/4 finału, półfinały i finały w Katowicach. Założenie jest takie, że nasi siatkarze od pierwszego do ostatniego meczu będą grali Spodku – wyjaśnił prezes PZPS Sebastian Świderski.

 

Warto zaznaczyć, że w Polsce odbędą się jedne z najważniejszych meczów nadchodzących mistrzostw. W naszym kraju rozegrane zostaną m.in: półfinały, finał i mecz o trzecie miejsce.

 

Siatkarskie mistrzostwa świata rozpoczną się 26 sierpnia. Mecz finałowy zaplanowano 11 września w katowickim Spodku.

 

24 uczestników zostało podzielonych na cztery grupy. Polacy, dwukrotni mistrzowie świata (2014, 2018), w grupie zagrają z Bułgarią, Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi.

 

Po fazie grupowej odbędzie się już runda pucharowa. Po dwie najlepsze reprezentacje z grup oraz cztery drużyny z najlepszym bilansem z trzecich lokat awansują do 1/8 finału.

 

Pierwotnie formuła turnieju była bardziej rozbudowana - przewidziano aż trzy fazy grupowe, a potem półfinały i spotkania o medale. Skrócony system rozgrywek sprawi, że rozegranych zostanie mniej meczów - 52 zamiast 70.

 

Polska wspólnie z Holandią zorganizuje także kobiecy mundial (23 września - 15 października). Uczestników gościć będą m.in.: Gdańsk, Łódź i Gliwice. Z kolei na początku lipca w Gdańsku odbędzie się turniej eliminacyjny Ligi Narodów mężczyzn.

 

Polska po raz drugi będzie gospodarzem mistrzostw świata. W 2014 zorganizowała je samodzielnie, a spotkania odbyły się w Gdańsku, Bydgoszczy, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Krakowie, a mecz otwarcia rozegrano w Warszawie na Stadionie Narodowym.

 

Podział na grupy (Ukraina zastąpiła wykluczoną Rosję):

 

Grupa A: Ukraina, Serbia, Tunezja, Portoryko
Grupa B: Brazylia, Japonia, Kuba, Katar
Grupa C: Polska, USA, Meksyk, Bułgaria
Grupa D: Francja, Słowenia, Niemcy, Kamerun
Grupa E: Włochy, Kanada, Turcja, Chiny
Grupa F: Argentyna, Iran, Holandia, Egipt

PI, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie