Rajd Dakar: Czternaście etapów w 2023 roku w Arabii Saudyjskiej

Moto
Rajd Dakar: Czternaście etapów w 2023 roku w Arabii Saudyjskiej
fot. PAP/EPA
Czternaście etapów Rajdu Dakar w 2023 roku w Arabii Saudyjskiej

Kolejna, już 45. edycja Rajdu Dakar zostanie rozegrana w całości na trasach w Arabii Saudyjskiej i będzie podzielona na czternaście etapów - ogłosili organizatorzy.

Rajd tym razem rozpocznie się 31 grudnia. Tego dnia na trasie wyznaczonej na wybrzeżu Morza Czerwonego odbędzie się prolog. Jego wyniki będą decydowały o kolejności startowej do pierwszego etapu zaplanowanego na 1 stycznia 2023.

 

Start do 14 etapów, dwóch więcej niż w tegorocznej edycji, odbędzie się rampy wybudowanej w obozie na pustyni. Trasa wiedzie od wybrzeża do wybrzeża, ostatni etap zakończy się 15 stycznia w miejscowości Ad-Dammam, położonej nad Zatoką Perską.

 

Organizatorzy - firma Amaury Sport Organisation - zapowiadają kilka zmian regulaminowych. Motocykliści, tak jak kierowcy samochodów i ciężarówek, będą mieli do dyspozycji elektroniczną książkę drogową. Test tego rozwiązania odbędzie się podczas październikowego Rajdu Maroka.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zawodnik ORLEN Team na podium Dakaru

 

Kolejność startowa do poszczególnych etapów ustalana będzie na podstawie klasyfikacji łącznej, a nie wyników poprzedniego odcinka.

 

Edycję 2022 wśród kierowców samochodów wygrał Katarczyk Nasser Al-Attiyah (Toyota GR DKR Hilux), drugi był dziewięciokrotmy rajdowy mistrz świata Francuz Sebastien Loeb (BRX Hunter T1). Jakub Przygoński (Mini John Cooper Works Buggy) został sklasyfikowany na szóstej pozycji.

 

W klasie UTV, w której triumfował Amerykanin Austin Jones (Can-Am XRS), doskonale pojechali Polacy. Czwarty był Marek Goczał, a piąty Michał Goczał (obaj Can-Am XRS). Na 12. pozycji został sklasyfikowany Aron Domżała (Can-Am XRS).

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie