Ewa Swoboda mistrzynią Polski. Przebiegła 100 m w 10,99, ale ze zbyt silnym wiatrem

Ewa Swoboda

Ewa Swoboda została w Suwałkach mistrzynią Polski w biegu na 100 m uzyskując drugi czas w historii polskiej lekkoatletyki - 10,99. Wynik nie znajdzie się jednak w oficjalnych tabelach ze względu na zbyt silny sprzyjający wiatr - 2,4 m/s.

Szybciej od Swobody (AZS AWF Katowice), której rekord życiowy na otwartym stadionie z 2019 roku to 11,07, pobiegła tylko w 1986 roku Ewa Kasprzyk - jej 10,93 z Grudziądza od prawie 36 lat jest rekordem kraju. Dopuszczalny wiatr w plecy w biegu na 100 m to 2,0 m/s.

Swoboda na mecie nie ukrywała, że odczyt wiatru popsuł jej humor. - Poza tym przyznam, że zepsułam start. Zatem jest co poprawić - zaznaczyła.

Obok niej na podium stanęły klubowa koleżanka Magdalena Stefanowicz - 11,21 i Martyna Kotwiła (Optima Radom) - 11,28.

25-letnia Swoboda po raz szósty została mistrzynią kraju. Czwarte złoto wywalczył natomiast na tym dystansie Dominik Kopeć (Agros Zamość) - 10,20.

Kibice ostrzyli sobie zęby na pojedynek medalistów olimpijskich w rzucie młotem - rywalizacja miała dość jednostronny charakter, gdyż przewaga Wojciecha Nowickiego (Podlasie Białystok) nad Pawłem Fajdkiem (AZS AWF Katowice) nie podlegała dyskusji. Mistrz tokijskich igrzysk w drugiej próbie osiągnął 80,90, a łącznie miał cztery rzuty dłuższe niż rywal. Fajdek zakończył zmagania z wynikiem 77,13.

W rzucie dyskiem triumfował Oskar Stachnik. Złoto zawodnikowi AZS UMCS Lublin dał rzut na odległość 64,06, co jest jego rekordem życiowym. Srebro zdobył doświadczony Robert Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki) - 61,13.

Adrianna Szóstak (OŚ AZS Poznań) wynikiem 13,84 m obroniła tytuł w trójskoku. To jej trzeci złoty medal MP.

W chodzie na 5000 m najlepsza okazała się Katarzyna Zdziebło (Stal Mielec) - 21.29,23, a na dystansie dwukrotnie dłuższym wśród mężczyzn zwyciężył Artur Brzozowski (Stal Stalowa Wola) - 43.08,10.

W piątek lekkoatleci od rana walczą o medale, gdyż część konkurencji przeniesiono z czwartku. Wtedy w ich rozegraniu przeszkodziła pogoda - nad stadionem przeszła potężna burza i konieczne było odwołanie całej wieczornej sesji. Zawody potrwają do soboty.