MŚ 2022: Pięć zmian w meczu, półautomatyczny system VAR ma być gotowy

Piłka nożna
MŚ 2022: Pięć zmian w meczu, półautomatyczny system VAR ma być gotowy
fot. PAP
FIFA WORLD CUP 2022

Reguła o dopuszczeniu pięciu zmian zamiast trzech w jednej drużynie podczas meczów piłki nożnej wchodzi na stałe. Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB), zajmująca się przepisami gry, przegłosowała tę kwestię w poniedziałek w Dausze.

Modyfikacji przepisu o zmianach dokonano w maju 2020 roku z inicjatywy FIFA, aby bardziej chronić zdrowie zawodników. Ich rytm przygotowań i meczowy został zachwiany z powodu pandemii COVID-19, a następnie konieczności rozegrania dużej liczby meczów w niewielkich odstępach czasowych.

 

Miała to być inicjatywa tymczasowa, a stosowanie przepisu pozostawiono w gestii organizatorów rozgrywek. W poniedziałek na swoim 136. dorocznym posiedzeniu IFAB ostatecznie zatwierdziła nową regułę.

 

Obecny w Dausze szef FIFA Gianni Infantino oświadczył, że półautomatyczny system, który pomoże w szybszych decyzjach sędziego VAR przy pozycjach spalonych i innych sytuacjach spornych, ma być gotowy na mistrzostwa świata w Katarze (21 listopada - 18 grudnia). Infantino ocenił, że nastąpił znaczny postęp w pracach nad tą technologią, ale będą one kontynuowane w najbliższych miesiącach.

MM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie